Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Mocne mięśnie kegla = lepszy seks?

Mocne mięśnie kegla = lepszy seks?
Mięśnie dna miednicy, zwane potocznie mięśniami Kegla, to jedne z najważniejszych kobiecych mięśni. Są kwintesencją kobiecości, gdyż pełnią dużą rolę przy porodzie, szybkim powrocie do formy oraz przy udanym życiu seksualnym. Jak mięśnie dna miednicy wpływają na nasze zdrowie i życie seksualne? Czy silne mięśnie to mocniejsze orgazmy?

Najważniejsza jest regularność

Kojarzone ze wstydliwym tematem, jakim jest nietrzymanie moczu oraz porodem naturalnym, mięśnie Kegla mają ogromny wpływ na udane życie seksualne. Narządy wewnętrzne w obrębie miednicy są podtrzymywane przez trzy warstwy mięśni rozpiętych pomiędzy kością ogonową a łonową. Najistotniejsze dla nas są dwie głębsze warstwy podtrzymujące pochwę, macicę i pęcherz.

Słaba kondycja tych mięśni może mocno dać się we znaki. Trzeba pamiętać, że tak jak ciało, również mięśnie dna miednicy nie są odporne na upływ czasu, starzeją się, wiotczeją i przestają sprawnie funkcjonować. Można je utrzymać w dobrej kondycji ćwicząc regularnie. Dla niektórych kobiet może to być problematyczne, gdyż trudniej pamiętać o treningu niewidocznych dla naszego oka mięśni.

Niewidzialny trening

Ćwiczenia dna miednicy są najlepszymi ćwiczeniami, bo można je wykonywać wszędzie, w każdej pozycji, kiedy tylko nam się przypomni. Możemy ćwiczyć w drodze na przystanek, siedząc w aucie czy robiąc zakupy. Nie musimy przebierać się w strój sportowy ani biec na siłownię. Trening dna miednicy możemy wykonywać o każdej porze dnia. Ważna jest regularność i powtarzalność. Pierwsze motywujące efekty możemy zaobserwować po kilku miesiącach intensywnych ćwiczeń. Nie warto odkładać tego na późniejszy czas czy wtedy, kiedy będziemy planować dziecko. Wykonywanie skutecznych ćwiczeń długo przed ciążą zagwarantuje nam lżejszy poród, możliwość uniknięcia cięcia krocza, szybką regeneracją mięśni i powrót do formy.

Jak ćwiczyć? Podciąganie windy

Najprościej zobrazować to stosując porównanie do windy. Podciągamy mięśnie dna miednicy najwyżej jak możemy, napinając je coraz mocniej, aż uzyskamy maksymalne napięcie. Przytrzymujemy mięśnie kilka sekund i powoli opuszczamy „windę”. Takie ćwiczenia wykonujemy kilkanaście razy dziennie.

Prócz standardowego treningu warto wykorzystywać coraz bardziej popularne kulki waginalne tzw. kulki gejszy. Można z nich korzystać podczas sprzątania czy innych domowych obowiązków. Obniżają się w pochwie, a naszym zadaniem jest podtrzymywanie ich mięśniami.

Silne mięśnie kegla to inwestycja na lata, a ćwiczenia wzmacniające powinna wykonywać kobieta w każdym wieku. Regularne ćwiczenia uchronią nas przed nieprzyjemnymi schorzeniami oraz poprawią życie seksualne.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.