Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Po co pieprz w suplementach?

Pieprz znany jest nam przede wszystkim jako przyprawa, która nadaje potrawom i produktom spożywczym smak pikantny. Co ciekawe jednak, ekstrakt z pieprzu czarnego znalazł też zastosowanie w suplementacji sportowej, jak i również ukierunkowanej na inne cele. Dziś składnik ten stał się bardzo popularny i dodawany jest do coraz większej grupy preparatów. Warto się zastanowić jaki jest cel dodawania tego składnika oraz jaki jest jego wpływ na organizm?

Wszechobecna „piperyna”

Nie trzeba być wytrawnym znawcą tematu, by zauważyć, że ekstrakt z pieprzu czarnego standaryzowany na zawartość substancji o nazwie „piperyna” jest bardzo popularnym dodatkiem do różnego rodzaju suplementów diety. Ekstrakt z pieprzu czarnego znaleźć można przede wszystkim w recepturach środków takich jak:

  • spalacze tłuszczu o działaniu termogennym,
  • boostery testosteronu,
  • środki witaminowe, mineralne i witaminowo-mineralne,
  • wielu innych.

Działanie piperyny

Dodatek ekstraktu z pieprzu czarnego ma dość ciekawe uzasadnienie. Otóż zawarta w nim piperyna ma za zadanie zwiększyć biodostępność innych składników, których źródłem jest dany suplement. Dotyczy to m.in. bioaktytwnych składników roślinnych takich jak kurkumina czy też nawet witamin z grupy B. Dodatkowo piperyna wykazuje także właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu pomaga chronić organizm przed niekorzystnymi skutkami stresu oksydacyjnego. Wspomniana substancja posiada również pewne działanie termogenne zwiększając produkcję ciepła i nasilając spalanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych. W naukowych źródłach znaleźć też można wzmianki o antydepresyjnych walorach piperyny co związane jest z jej korzystnym wpływem na uwalnianie beta-endorfin i oddziaływaniem na mechanizmy odpowiedzialne za produkcję serotoniny.

Czarna strona pieprzu

Ekstrakt z pieprzu czarnego jak i zawarta w nim piperyna, oprócz wielu zalet mają też pewne wady, które uwypuklają się wtedy, gdy organizm otrzymuje zbyt duże ich dawki. Po pierwsze warto pamiętać, że pieprz sam w sobie może podrażnić śluzówkę przewodu pokarmowego, co może się wiązać z wyraźnym dyskomfortem, a w skrajnych wypadkach również zaburzeniem integralności bariery jelitowej. Dodatkowo w pieprzu obecny jest związek posiadający rakotwórcze właściwości zwany saflorem. Nadmierna ekspozycja na działanie tej substancji stanowić może potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Co za dużo zatem – to niezdrowo.

Wnioski

Dodatek ekstraktu z pieprzu czarnego do suplementów diety ma przede wszystkim za zadanie zwiększanie wchłaniania innych substancji docelowych z tychże preparatów. Dodatkowo w suplementacji wykorzystuje się także antyoksydacyjne i termogenne właściwości piperyny. Należy jednak zachować pewną ostrożność w aplikowaniu sobie środków, które zawierają ekstrakty z pieprzu czarnego, jeśli będziemy przyjmować ten składnik w bardzo dużych ilościach, możemy po prostu sobie zaszkodzić.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.