Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak wybrać idealne legginsy na siłownię?

Jak wybrać idealne legginsy na siłownię?
Temat z pozoru błahy, jeśli jednak ćwiczysz już od dłuższego czasu, dźwigasz ciężary, zależy Ci na tym być czuć się komfortowo, ale jednocześnie dobrze wyglądać okazuje się, że wybór odpowiednich legginsów jest trudniejszy niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszym artykule dowiesz się, na co powinnaś zwrócić uwagę wybierając legginsy idealne.

Wygodny strój do ćwiczeń to niezwykle istotna kwestia. W czasie treningu musisz w stu procentach skupić się na ćwiczeniach. Nie ma więc miejsca na to, by coś Ci przeszkadzało i rozpraszało. Zbyt luźne lub zbyt ciasne ubranie, drapiąca metka, materiał ograniczający ruchy czy zbyt cienki materiał, który prześwituje, gdy przykładowo wykonujesz przysiady.

Materiał

Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonane są legginsy. Powinien być lekki, oddychający, rozciągliwy, dopasowywać się dobrze do sylwetki i odpowiednio odprowadzać pot.

Należy zaznaczyć, że w przypadku ubrań sportowych naturalne materiały ciężko znoszą konkurencję technicznych, sztucznych włókien. Bawełniane ubrania nie są najlepszym wyborem, gdyż zbyt szybko chłoną pot. Stają się wówczas ciężkie i lepią się do ciała. Zaletą ubrań z tworzywa sztucznego jest również to, że bardzo szybko schną. Warto dodać, że włókna sztuczne zazwyczaj nie uczulają, nie są również atakowane przez bakterie, grzyby czy mole.

To, co nadaje ubraniom sportowym lekkości i sprawia, że lepiej radzą sobie z odprowadzaniem potu – to przede wszystkim poliester. Dodatkowo w legginsach znaleźć może się poliamid oraz elastan:

  • poliamid wyróżnia się dużą odpornością na ścieranie i rozciąganie. Włókna poliamidowe można łatwo farbować tak, aby uzyskać wysoką jakość czerni i innych mocno nasyconych kolorów,
  • dodatek elastanu gwarantuje, że legginsy będą się jeszcze lepiej dopasowywały do ciała.

Krój

Niezwykle istotny jest krój. Jeśli nie będą one odpowiednio skrojone, będą spłaszczały pupę, zniekształcały sylwetkę, a nawet sprawiały dyskomfort. Legginsy powinny być tak wyprofilowane, by w miejscu pupy i bioder było więcej materiału, by nogawki w udach były szersze niż w łydkach.

Żeby przekonać się, czy legginsy dobrze leżą, są wygodne i nie zniekształcają sylwetki, musisz je przymierzyć.

Design

Wygląd legginsów może nie jest rzeczą priorytetową, ale przyznać trzeba, że każdej kobiecie zależy, by były one nie tylko wygodne i praktyczne, ale również ładne. Kolor, print, zdobienia – to kwestia zupełnie indywidualna. Każdemu podobać może się coś innego.

Warto zadbać o to, by strój do ćwiczeń się nam podobał i by podobało się nam to, jak w tym stroju wyglądamy. Doda nam to pewności siebie i motywacji. Prawda jest taka, że nikt nie wygląda dobrze w wyciągniętej koszulce i leciwych szortach. Dla wielu osób już sam fakt rozpoczęcia treningów w klubie bywa stresujący lub wymaga dużej dawki motywacji. Nie warto utrudniać sobie tej sprawy nieodpowiednim strojem.

Oczywiście nie chodzi o to, by z każdego wyjścia na trening robić możliwość do strojenia się. Dobrze jednak, gdy na myśl o założeniu legginsów odczuwamy przypływ motywacji. Mamy ochotę ubrać się i udać się na trening.

Rozmiar

Mit, któremu należy stawić czoło, to przekonanie, że ubrania do uprawiania sportu powinny być luźne. Wbrew pozorom ubranie zbyt luźne nie jest komfortowe. Najlepszy przykład – zbyt luźne legginsy, nieustannie zsuwające się „z tyłka” w trakcie treningu. Zamiast skupić się na trenowaniu, skupiamy się na poprawianiu spodni.

Oczywiście zbyt ciasne również nie będą dobrym rozwiązaniem. Mogą bowiem ograniczać nasze ruchy i również zsuwać się, na przykład podczas wykonywania przysiadów.

Bardzo często niestety rozmiar rozmiarowi nierówny. Niewiele powie nam metka z napisem „S”, „M” czy „L”, jeśli porównujemy do siebie różne modele czy też leginsy różnych producentów. Stąd też wynika konieczność mierzenia ubrań, w których zamierzamy trenować.

Cena

Nie bez znaczenia pozostaje również cena ubrań. Bardzo często płacimy dużo, niekoniecznie za jakość ubrań sportowych, a za rozpoznawalną markę. Z drugiej jednak strony, jeśli zależy nam na ubraniach wykonanych z dobrych materiałów, musimy liczyć się z tym, że mogą one kosztować nieco więcej.

Nieprześwitujące!

Na koniec zostawiłam bardzo ważną kwestię. Otóż legginsy nie powinny prześwitywać! Pokazywanie bielizny wszystkim bywalcom siłowni nie jest zbyt komfortowe. Żeby nie były prześwitujące, muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, o odpowiedniej grubości, a ich rozmiar musi być odpowiednio dobrany.

Kupując legginsy koniecznie wykonaj kilka przysiadów, skłonów i wykroków. Upewnij się, że są wygodne, nie krępują Twoich ruchów i nie prześwitują!

Podsumowanie

Wybór odpowiednich legginsów do treningu to wbrew pozorom temat bardzo ważny. Muszą być one wygodne, praktyczne, ładne, powinny podkreślać zalety sylwetki i ukrywać jej mankamenty. Dobrze by przy okazji nie były zbyt drogie.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.