Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Opaska monitorująca aktywność – czy warto ją sobie kupić?

Opaska monitorująca aktywność – czy warto ją sobie kupić?
Opaski monitorujące aktywność stają się coraz bardziej popularne. Dostępne są w wielu modelach i o różnym designie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Czy takie opaski to jedynie modny gadżet dla osób aktywnych fizycznie, czy mogą realnie pomóc usprawnić nasz trening?

Parę słów o opaskach monitorujących aktywność

Coraz większą popularnością cieszą się opaski fitness. W sprzedaży jest wiele modeli najróżniejszych producentów. Wybierać możemy od prostych gumowych opasek po bransoletki przypominające drogą biżuterię. Ceny smartbandów wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Najczęściej monitorują naszą aktywność w ciągu dnia, liczą kroki, które wykonaliśmy, pokazują ilość spalanych kalorii, monitorują sen, kontrolują nasz puls. Umożliwiają również przesyłanie danych do sieci, odczytywanie wiadomości, mogą również pełnić funkcję budzika – w łagodny sposób wybudzają nas ze snu. Przeważnie do każdej opaski stworzona jest dedykowana aplikacja, która umożliwia monitorowanie postępów. Możliwość monitorowania na bieżąco różnych parametrów swojej aktywności w ciągu dnia pozwala na ich analizę. Opaski fitness pozwalają na zebranie i porównanie danych z dłuższych przedziałów czasu, przez co mamy szansę na kontrolowanie istotnych dla naszego zdrowia aktywności, takich jak sen czy ruch.

Dzięki opasce możemy dowiedzieć się, czy rzeczywiście jesteśmy aż tak aktywni fizycznie jak nam się wydaje. Być może nie spalamy tak dużo kalorii jak uważamy? A może nie śpimy wystarczająco długo?

Opaski fitness i ich najbardziej przydatne funkcje

Najbardziej popularne i podstawowe funkcje opasek fitness to opcja krokomierza, pomiaru przebytej odległości, monitorowania snu oraz liczby spalonych kalorii. Wymienione funkcje znajdziemy w niemalże każdym modelu. Nieco bardziej rozszerzone opaski posiadają również opcje mierzenia tętna, a także ciśnienia krwi. Szczególnie istotna wydaje się funkcja pomiaru tętna, dzięki której możemy dostosować odpowiednią intensywność i tempo ćwiczeń.

Funkcja, która może okazać się interesująca dla większości użytkowników, to funkcja budzika. Opaski fitness mogą budzić nas w bardzo delikatny sposób za pomocą wibracji w odpowiedniej fazie snu. Dzięki temu łatwiej będzie się nam wybudzić i z większym prawdopodobieństwem wstaniemy pełni energii.

Opaski mogą posiadać również funkcję wyświetlania informacji o połączeniach lub otrzymanych wiadomościach – dzięki zsynchronizowaniu z telefonem. Funkcja ta może być przydatna, gdy w trakcie treningu nie chcemy wyciągać telefonu. Z drugiej strony jednak, wyświetlacze na opaskach fitness są zazwyczaj na tyle małe, że mieści się na nich jedynie część wiadomości, na dodatek dość szybko znika.

Czy warto kupić opaskę? Jeśli tak, to jaką opaskę wybrać?

Przede wszystkim musimy sobie zadać pytanie, w jakim celu chcemy korzystać z opaski fitness. Podstawowe funkcje, takie jak krokomierz, pomiar tętna i monitorowanie snu powinny wystarczyć każdemu amatorowi sportu. Jeśli oczekujemy wyższej jakości i dokładności pomiarów, większej ilości funkcji, większego wyświetlacza – lepiej zainwestować w sportowy zegarek.

Sportowy zegarek będzie lepszym wyborem, jeśli zależy nam na dokładnym kontrolowaniu i planowaniu treningów, pilnowaniu stref tętna, obserwowaniu w czasie treningu na wyświetlaczu urządzenia określonych parametrów.

Jeśli jednak dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportem, jeśli potrzebujemy dodatkowej motywacji do działania lub trenujemy długo, a po prostu lubimy ciekawe sportowe gadżety – opaska fitness może być dobrym rozwiązaniem. Z pewnością pomoże kontrolować dzienną ilość aktywności, przypomni nam, gdy zbyt długo zasiedzimy się w miejscu, sprawdzi też, czy sypiamy wystarczająco długo.

Na co zwrócić uwagę kupując opaskę fitness?

  • Wygląd — opaski najczęściej są gumowe i świetnie pasują do sportowego ubioru. Gorzej sprawdzą się jako dodatek do stroju bardziej formalnego i eleganckiego. Jeśli chcemy w pełni korzystać z funkcji opaski fitness, powinniśmy przygotować się na to, że nosić będziemy ją przez niemalże całą dobę. Dobrze jest więc zastanowić się nad wyborem modelu, którego design i kolor będzie nam odpowiadał.
  • Bateria — wybierając opaskę, zwróć uwagę na żywotność baterii. Musimy również pamiętać, że im większy i bardziej kolorowy wyświetlacz, tym czas, jaki upłynie od ładowania do ładowania, będzie krótszy.
  • Funkcje — zastanów się, w jakim celu planujesz wykorzystywać opaskę i na jakich informacjach Ci zależy. Jeśli planujesz pływać, koniecznie wybierz opaskę wodoszczelną. Większość opasek jest jedynie odporna na ochlapania wodą. Jedynie nieliczne nadają się do pływania i są w pełni wodoszczelne.

Podsumowanie

Zastanawiasz się, czy opaska monitorująca aktywność jest dla Ciebie? Taki zakup ma sens, jeżeli dość regularnie uprawiasz sport. Będziesz z niej zadowolony, jeżeli interesujesz się liczbą kalorii spalanych w ciągu dnia i monitorowaniem jakości snu. Opaska monitorująca aktywność to gadżet, który motywuje do działania i ułatwia prowadzenie zdrowego trybu życia.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.