Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Trening cardio po siłowni wspiera elastyczność tętnic

Trening cardio po siłowni wspiera elastyczność tętnic
Trening cardio jest to forma trening tlenowego, w którym uruchomione zostaje do pracy serce na poziomie około 60% tętna maksymalnego. Wysiłki tego typu obecnie są dość mniej popularną opcją w kontekście utraty tkanki tłuszczowej, jednak ich wykorzystanie w porze potreningowej może nieść dodatkowe korzyści

Trening cardio będzie wpływał na rozluźnienie naczyń krwionośnych po wysiłkach typowo siłowych, gdy dochodzi do zwiększenia sztywności tętnic.

Badanie

Naukowcy z Uniwersytetu w Osace przeprowadzili badanie na 11 mężczyznach i 22 kobietach w pełni zdrowych, jednak nie nadmiernie aktywnych fizycznie. Z 33 badanych osób, 22 osoby miały za zadanie trenować przez 8 tygodni 2 razy w tygodniu najważniejsze grupy mięśniowe. Trening był zaprojektowany tak, aby ćwiczenia wykonywane były w zakresie 7-8 powtórzeń.

Podział na grupy prezentował się następująco:

  • 11 osób grupa kontrolna, która nie robiła nic,
  • 11 osób wykonywało cardio 60% tętna maksymalnego przez 20 min przed treningiem siłowym,
  • 11 osób wykonywało cardio 60% tętna maksymalnego przez 20 min po treningu siłowym.

Badanie sztywności tętnic odbyło przed przed badaniem, po 4 tygodniach od wystartowania z projektem i na zakończenie eksperymentu.

Wynik

Osoby wykonujące sesję cardio po treningu siłowym posiadały mniejszą sztywność tętnic. Trening tlenowy po treningu siłowym zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych.

Wnioski

Wykorzystanie treningu cardio na poziomie 60% tętna maksymalnego w czasie 20 minut będzie doskonałym sposobem na to, aby utrzymać zdrowie naszego układu sercowo naczyniowego. Nawet, jeśli nie jesteśmy zwolennikami wykonywania aerobów, przesłanki prozdrowotne powinny być motywacją do tego, aby jednak wykonać krótką sesję po treningu dbając nie tylko o nasz wygląd, ale i o samopoczucie.  

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.