Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Wpływ refleksu na długowieczność

Wpływ refleksu na długowieczność
Potrafisz szybko zareagować na atak lub zagrożenie? Szybki czas reakcji w odpowiedniej sytuacji może uratować życie. Istnieją jednak inne powody, dla których  refleks może okazać się przydatny w naszym życiu.

Co jeśli czas reakcji jest wolny?

Opóźniony czas reakcji może wskazywać na spowolniony układ nerwowy. U zdrowych ludzi dwa przeciwstawne elementy układu nerwowego, ośrodek współczulny (walka lub ucieczka) i przywspółczulny (odpoczynek i relaks) są w równowadze i mogą błyskawicznie reagować na zmiany w środowisku, co sprawia, że jesteśmy sprawni i zdrowi! Kiedy twój układ nerwowy jest spowolniony lub reaguje wolno, może to oznaczać problemy układu nerwowego. Wolniejszy czas reakcji może być także spowodowany problemami ze wzrokiem lub osłabionym słuchem. 

Jakie inne czynniki wpływają na czas reakcji?

Istnieją pewne czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na czas reakcji. Młodzi ludzie reagują szybciej niż osoby starsze. Czynniki takie jak alkohol, spożycie kofeiny, a nawet leki, mogą spowolnić lub przyspieszyć czas reakcji. Jeśli nie spałeś dobrze poprzedniej nocy, może to również opóźnić Twoją reakcję w ciągu dnia. 

Przeciętny osobnik ma czas reakcji od 0,16 do 0,2 sekundy.

Jak sprawdzić swój refleks?

Prawdopodobnie zastanawiasz się teraz, jaki jest Twój własny czas reakcji. Możesz znaleźć wiele stron internetowych, na których możesz to przetestować. Jedną z takich witryn jest humanbenchmark.com.

Czy możesz poprawić czas reakcji?

Możesz pracować nad poprawą czasu reakcji. Ćwiczenia plyometryczne, takie jak wyskoki z przysiadów i skoki na skrzynię, uczą twój układ nerwowy szybszej i skuteczniejszej reakcji. Dodanie nowych wyzwań do treningów również może polepszyć Twoją reakcję. 

Badanie studentów medycyny z 2015 r. wykazało, że uczniowie którzy regularnie ćwiczyli, reagowali szybciej, niż ci którzy tego nie robili.

Czy czas reakcji może być wyznacznikiem śmiertelności?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii zauważyli, iż osobom z wolniejszym czasem reakcji częściej towarzyszą choroby układu krążenia. De facto są to z reguły osoby stroniące od aktywności fizycznej i niestosujące zdrowej diety. Może  to sygnalizować wyższe ryzyko śmierci.

Podsumowując

Pamiętaj, że Twój styl życia w dużej mierze decyduje o tym, jak zdrowy jesteś i jak długo żyjesz. Ćwicz, aby utrzymać ciało w zdrowiu i sprawności. Trenuj mózg poprzez nowe zainteresowania i hobby, aby układ nerwowy mógł  tworzyć nowe połączenia nerwowe i zwiększać wydajność istniejących.

To co jest dobre dla serca, jest dobre dla naczyń mózgowych. Kontroluj ciśnienie krwi i poziom cukru. Przestań karmić się śmieciowym jedzeniem i jedz więcej pokarmów bogatych w składniki odżywcze.

Źródła: cathe.com/how-fast-you-react-says-something-about-your-health/?fbclid=IwAR2dktWRtDKduNLlf5giXY0HPgIge0UVkvQDBuT3J4obB5Td08t8h-6dKNo

W artykule mówimy o: Trening