Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

5 rad jak przygotować ciało do ciąży

5 rad jak przygotować ciało do ciąży
Czasem ciąża jest prawdziwym zaskoczeniem, ale dużo częściej kobiety planują macierzyństwo. Co zrobić, aby dobrze przygotować swoje ciało do tego bardzo wymagającego okresu?

1. Odstaw wszystkie używki

Rozpoczynając proces starania się o potomstwo najlepiej odstawić wszystkie używki negatywnie wpływające na nasze zdrowie. Alkohol, narkotyki i papierosy to podstawa i od tego trzeba zacząć. Warto również zrezygnować z uzależniającego białego cukry, napojów energetyzujących, mocnej herbaty czy dużych ilości kawy. Jeśli rezygnacja z wszystkich używek będzie dla ciebie dużym wyzwaniem, rozpocznij ten proces stopniowo.  

2. Zadbaj o zbilansowaną i zdrową dietę  

To podstawa! Podczas ciąży kobieta dostarcza wszystkich wartości odżywczych rozwijającemu się dziecku. Zdrowe odżywianie zapewni stały dopływ witamin i minerałów, które są niezbędne podczas 9 miesięcy. Ich brak spowoduje konsekwencje zdrowotne przed wszystkim na ciężarnej, gdyż rozwijający się płód będzie czerpać z zapasów zgromadzonych w ciele kobiety. Może to być trudne szczególnie w obliczu ciążowych dolegliwości czy zachcianek, jednak warto o tym pamiętać. Większość kobiet nie ma problemu ze zmotywowaniem się do zdrowego odżywiania i jedzenia dla dwojga (nigdy za dwoje), wprowadź więc nowe nawyki przed ciążą.

3. Zrób wszystkie badania

Warto przed ciążą udać się do ginekologa i zrobić cały pakiet badań ginekologicznych. Wizyta u lekarza pozwoli wykluczyć ewentualne problemy oraz przygotować się na przyszłość. Oprócz badania ginekologicznego można również wykonać podstawowe badania krwi oraz moczu. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku możesz zdecydować się na pakiet badań, które wykonuje się już w ciąży (HCV - p/c przeciw HCV, toxoplazma gondi, glukoza, rubella (różyczka) - p/c IgG, CMV - wirus cytomegalii,  HBs - antygen HBs itp.). Wykonanie ich przed sprawi, że będzie się mniej denerwować i mieć pewność, że jesteś zdrowa. Podczas wizyty u lekarza można się również dopytać o suplementy, jakie powinna zażywać kobieta przed zajściem w ciąży. Lekarze zazwyczaj zalecają kwas foliowy.

4. Zacznij ćwiczyć  

Jeśli do tej pory miałaś problem z motywacją, planowanie dziecka powinno cię zmobilizować do regularnych ćwiczeń. Dzięki aktywności fizycznej poprawisz wydolność organizmu oraz zwiększysz świadomość twojego ciało. Zarówno jedno jak i drugie bardzo przyda ci się podczas porodu. Kiedy zajdziesz w ciążę będziesz mogła kontynuować ćwiczenia, z korzyścią dla siebie i maluszka, który będzie się rozwija w twoim ciele. Aktywne mamy lepiej przechodzą ciążę, łatwiej znoszą poród i szybciej dochodzą do siebie po porodzie.

5. Wzmocnij mięśnie dna miednicy  i popracuj nad swoją postawą

Jeśli nie wiesz gdzie się znajdują te mięśnie i do czego służą, szybko nadrób zaległości! Kobiety, które ćwiczyły mięśnie dna miednicy przed ciążą mają większą świadomość tych części ciała. Mięśnie dna miednicy wykonują bardzo dużą pracę podczas całej ciąży i porodu. Mocne mięśnie to lżejszy poród oraz uniknięcie nieprzyjemnych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Warto o nie zadbać! Podczas ciąży zmienia się postawa i zwyrodnienia sprzed okresu ciąży mogą być bardzo uciążliwe podczas 9 miesięcy. Jeśli masz czas popracuj nad mięśniami głębokimi.

 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.