Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jakie zmiany prozdrowotne warto wprowadzić po świętach i w nowym roku?

Jakie zmiany prozdrowotne warto wprowadzić po świętach i w nowym roku?
Grudzień to czas pożegnań minionego roku i powitanie nowego. Ten rok dla wielu z nas był dość ciężki, nietypowy i na nowy patrzymy z pewną dozą niepewności. Sytuacja na świecie jest skomplikowana i dlatego też nasze nastroje są różne. Jednak zostawmy na chwilę nasze zmartwienia i pomyślmy, co dobrego możemy zrobić dla siebie i swojego zdrowia.

Koniec roku to czas noworocznych postanowień. Każdy ma z pewnością swoje, ale my przedstawimy Wam te, które wydają się świetną decyzją, jeżeli chcemy nowy rok spędzić w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Zdrowo się odżywiaj

Nie jest tajemnicą, że odpowiednia dieta to klucz do zdrowia, wyników sportowych, lepszej nauki i pracy. Jeżeli należysz do osób, które nie zastanawiają się nad tym, co ląduje na  Twoim talerzu, to czas to zmienić.

Od czego zacząć? Najpierw zweryfikuj, jak często sięgasz po żywność typu fast food w porównaniu do domowych posiłków. Postaraj się odwrócić proporcje na korzyść zdrowej, nieprzetworzonej żywności, a jedzenie na mieście zostaw na wyjątkowe sytuacje. Sięgając po wartościowe jedzenie wpływasz pozytywnie na swoje zdrowie. Jeśli trenujesz, to właściwa dieta pomoże Ci szybciej osiągnąć cele - zarówno te sylwetkowe, jak i sportowe.

Śpij więcej

Prawidłowy sen jest równie ważny jak dieta. Większość z nas żyje w ciągłym biegu. Praca do późnych godzin nocnych, zrywanie się o świcie, żeby przygotować siebie i rodzinę do wyjścia, albo chociażby poranne treningi, gdyż później nie ma czasu...

Powodów na skracanie sobie czasu snu jest wiele, a konsekwencje narastają. Warto wiedzieć, że odpowiednia ilość dobrego jakościowo snu jest istotna dla naszego zdrowia, dobrego samopoczucia, a jeśli ćwiczysz, to także dla uzyskania efektów. Zadbaj o to, żebyś mógł spać codziennie 7 - 8 godzin. Postaraj się, żeby w tym czasie nic Cię nie rozpraszało, ani dźwięki, ani światło z urządzeń elektronicznych.

Nie stresuj się tak

Stres to nasz największy wróg. Może sprawić, że zachorujesz, stracisz motywację do pracy czy treningów. Wszyscy wiemy, że każdego dnia jesteśmy otoczeni czynnikami stresu i ciężko się od nich opędzić. Mamy dużo stresu związanego z pracą, finansami, zdrowiem i innymi aspektami. Dlatego ważne jest, by każdego dnia znaleźć czas dla siebie i odpocząć. Może to być gorąca kąpiel, ulubiona książka lub film, joga, medytacja czy chociażby spacer.

Zrób codziennie minimum 10 000 kroków

Z pewnością słyszałeś hasło pt. podejmij wyzwanie: 10 000 kroków dziennie. Skąd to się wzięło? Okazuje się, że taka liczba kroków może w dłuższej perspektywie zredukować ciśnienie krwi i poziom glukozy. Mało tego, taka liczba chroni nas także przed nadwagą, utratą masy kostnej, osłabieniem mięśni i wieloma innymi problemami zdrowotnymi. Oczywiście wiele też zależy od naszej diety i tego, co robimy w ciągu dnia, ale z pewnością podjęcie takiego wyzwania zmobilizuje nas do utrzymania choćby takiej minimalnej ilości ruchu.

Ogranicz alkohol

O ile sięgasz po procentowe trunki sporadycznie, to poł biedy, ale jeśli staje się rutyną wypicie kilku piwek każdego wieczoru, wówczas Twój organizm może przestać nadążać. Mało tego, "skupi się na trawieniu alkoholu" zamiast przyswajaniu wartości odżywczych z pokarmu. Pamiętaj też, że alkohol ma zwykle dużo kalorii, dużo cukru, co z pewnością nie służy Twojej sylwetce. A jeśli trenujesz, możesz zapomnieć o szybkiej regeneracji i efektach treningowych.

Wzmacniaj swoje ciało

Trening wzmacniający mięśnie to narzędzie, które może kształtować Twoją sylwetkę, oczywiście w połączeniu z dietą i odpowiednią regeneracją. Są one istotne również ze względu na większy komfort naszego życia. Silniejsze mięśnie, lepsza sprawność, to droga do łatwiejszego pokonywania codziennych wyzwań. Pamiętaj, że wraz z wiekiem Twoje mięśnie się osłabiają. Im więcej zrobisz za młodu, tym dłużej będziesz korzystać z profitów. Jeżeli bolą Cię plecy, kolana, biodra, to może właśnie czas zacząć wzmacniać mięśnie, by trochę odciążyć swoje stawy.

Rzuć palenie

Palenie to bardzo niedobry nałóg. Może powodować astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, choroby sercowo-naczyniowe, a także problemy z zębami. Jeśli chcesz poprawić swoje zdrowie, to nowy rok może być doskonałym momentem, żeby podjąć to wyzwanie. Zrób to dla siebie i swoich bliskich, bowiem bierne palenie jest także mocno obciążające dla organizmu.

Bądź częściej offline

Smartfony i inne elektroniczne gadżety zawładnęły naszym światem. Każdy teraz biega z telefonem, przegląda media społecznościowe, pisze wiadomości. A czy przypadkiem nie spędzasz w Internecie zbyt dużo czasu? Czy to konieczne sprawdzać co parę minut, czy pojawiło się coś nowego, czy ktoś zaktualizował swój status, napisał co robił, pokazał co jadł? Czy spędzając czas ze swoją rodziną zerkasz co chwilę w telefon, żeby przypadkiem czegoś nie przegapić? Jeśli tak właśnie jest, spróbuj ograniczyć siedzenie z telefonem w ręku. Odłóż go, kiedy wracasz do domu albo czymś się zajmujesz. Skup się na sobie, na rodzinie, na tym, co ważne. Sprawdzenie co zjadł kolega na obiad może poczekać i na pewno nic się nie stanie. 

Myśl pozytywnie

Nie ma nic gorszego, niż otaczać się czarnymi myślami. Brak wiary w swoje możliwości czy też negatywne nastawienie może bardzo mocno wpłynąć na Twoje samopoczucie. A kiepskie samopoczucie może odbić się na każdej sferze Twojego życia i Twoich bliskich. Zamiast myśleć, robić dochodzenie, zastanawiać się a co by było... i zakładać najgorsze – weź po prostu wdech i z wydechem wyrzuć z siebie wszystkie obawy. Nie myśl, nie zastanawiaj się, nie analizuj. Bardzo łatwo wpaść w błędne koło i zamęczać samego siebie.

Podsumowanie

Noworoczne postanowienia wcale nie muszą być czymś oklepanym i niepotrzebnym. Mogą wnieść wiele dobrego do naszego nastawienia do otaczającego nas świata. Kiedy podejmujesz jakąś decyzję, wówczas wchodzisz w tryb zadaniowy - wiesz, że jest coś do zrobienia, chcesz to zrobić i dzięki temu bardziej się mobilizujesz.

Wszystkim życzymy wytrwałości w swoich noworocznych postanowieniach!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.