Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Herbata na lepszy sen, którą wybrać?

Herbata na lepszy sen, którą wybrać?
Wszyscy wiemy, jak ważny jest sen dla prawidłowego funkcjonowania i regeneracji. Czasami jednak zdarza się, że częściej towarzyszą nam bezsenne i niespokojne noce, niż smaczny, słodki sen. Rozwiązaniem mogą się tutaj okazać herbaty, które uspokoją umysł i ułatwią nocny relaks.

Filiżanka herbaty od dawna uznawana jest na całym świecie, jako naturalny środek nasenny, a herbaty ziołowe o niskiej zawartości kofeiny posiadają właściwości nasenne oraz zmniejszające niepokój.

Jednak kiedy jesteś w alejce z herbatą w sklepie spożywczym i jesteś otoczony wszystkimi jej rodzajami - od rumianku po miętę, rooibos i inne - znalezienie odpowiedniej herbaty na sen może być trudne. Poznaj pięć herbat, które pomagają lepiej spać.

Rumianek

Herbata rumiankowa znana jest ze swoich właściwości nasennych do tego stopnia, że mówi się, iż naśladuje działanie łagodnego środka uspokajającego. Zawiera ona przeciwutleniacz zwany apigeniną, który również nadaje herbacie relaksujących właściwości. Co więcej, picie herbaty rumiankowej ma inne korzyści zdrowotne, takie jak obniżenie poziomu cukru we krwi, zmniejszenie stanu zapalnego i łagodzenie objawów lęku. Aby zaparzyć pyszną i kojącą herbatkę dodaj odrobinę miodu i kilka kropel soku z cytryny. Zalecany czas picia herbaty rumiankowej to 45 minut przed snem.

Mięta pieprzowa

Mięta bardziej nam się kojarzy z łagodzącym wpływem na nasz żołądek po zjedzeniu ciężkiego posiłku. Jednak dzięki temu, że nie zawiera kofeiny oraz ma działanie rozluźniające na mięśnie, stanowi dobrą opcję na kojącą herbatkę na dobry sen.

Lawenda

Jeśli szukasz herbat, które pomogą Ci lepiej spać, wypróbuj też herbatę lawendową. Podobnie jak olejki eteryczne z lawendy, herbata lawendowa również słynie ze swoich właściwości uspokajających i regenerujących.

Co najważniejsze, herbata lawendowa może poprawić sen występujący w jego najgłębszej fazie, który jest niezbędny do poczucia, że dobrze się przespałeś. Wypicie jej przed snem to świetny sposób na odprężenie i oczyszczenie umysłu po długim dniu. Lawendę poza piciem możemy także wąchać, ponieważ to właśnie jej zapach ma właściwości uspokajające.

Męczennica (Passiflora)

Herbata z męczennicy to jedna z najlepszych herbat na dobry sen. Podnosi ona poziom GABA (kwasu gamma-aminomasłowego) w mózgu, co sprzyja relaksacji i poprawia jakość snu. Dzięki łagodnemu kwiatowemu smakowi, passiflora może być również najlepszą opcją dla tych, którzy nie przepadają za smakiem tradycyjnej herbaty.

Waleriana

Herbata z kozłka lekarskiego wypita przed snem może skrócić czas zasypiania. Uważa się również, że herbata ta zmniejsza skutki niepokoju i bezsenności. Jej smak może być dla niektórych osób dość specyficzny, dlatego śmiało możesz do niej dodać trochę mleka lub środka słodzącego.

Podsumowanie

Znalezienie herbat, które pomogą Ci lepiej spać, to tylko pierwszy krok we właściwym kierunku. Jeśli od dłuższego czasu masz problemy ze snem, to w pierwszej kolejności powinieneś się przyjrzeć temu, czy masz odpowiednie warunki do spania, m.in. dobry materac, zaciemnione pomieszczenie, całkowitą ciszę itp.

Zastanów się również, co robisz na chwilę przed położeniem się spać. Jeżeli intensywnie trenujesz w późnych godzinach albo zjadasz ciężkie i obfite posiłki, wówczas Twoje problemy z zasypianiem mogą się pogłębiać.

Spróbuj wyeliminować czynniki zaburzające sen i pogarszające jego jakość, dodaj do tego ziołowe herbaty i w końcu się wyśpij!

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.