Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak nie rozchorować się na wakacjach?

Jak nie rozchorować się na wakacjach?
Niestety wymarzony urlop może zostać zniweczony przez infekcję – zamiast cieszyć się wypoczynkiem będziemy spędzać czas, w skrajnych przypadkach, nawet w szpitalu. Co zrobić aby zminimalizować ryzyko zachorowania?

Profilaktyka – witamina C na pewno nie zaszkodzi. Zalecane dawki mogą wynosić nawet ponad 0,5 g dziennie. Podobne właściwości ochronne może mieć glutamina (osławiony aminokwas, który niezbyt sprawdza się w ochronie tkanki mięśniowej i jej budowaniu, za to nieźle w układzie pokarmowym i ochronie odporności).

Unikaj posiłków i przekąsek wytwarzanych w niehigienicznych warunkach (np. przydrożne „budki”), lokali o wątpliwej jakości. Zdrowie jest bezcenne, a kilkudniowa choroba związana z zatruciem może zepsuć najlepszą wycieczkę.

Chroń się przed słońcem, odwodnieniem, wysoką temperaturą i wilgotnością. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, lekkie, przewiewne ubrania, najlepiej termoaktywne (przepuszczające, nie zatrzymujące potu). Warto zaopatrzyć się w preparaty ochronne dla skóry i regularnie je nanosić w czasie ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że zarówno w górach jak i nad morzem słońce intensywnie atakuje Twoją skórę – łatwo o poparzenia, wyczerpanie cieplne i udary.

 

„Typowe objawy wyczerpania cieplnego:

 

 • ubytek masy ciała rzędu 5-10%
 • zmniejszenie intensywności wydzielania potu,
 • gorąca, zaczerwieniona i lepka skóra,
 •  uczucie suchości w jamie ustnej,
 • bóle i zawroty głowy,
 • przyspieszenie akcji serca (100-160 uderzeń/min w spoczynku),
 • obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
 • przyspieszenie oddechów,
 • uczucie wyczerpania,
 • bolesne kurcze mięśni (kurcze cieplne),
 •  nudności, wymioty,
 • zaburzenia orientacji i koordynacji ruchowej,”

 

Lepiej powoli przyzwyczajaj skórę do słońca, nadmierna ekspozycja na kilka dni pozbawi Cię możliwości wypoczynku (leczenie poparzeń słonecznych).

W górach chroń swoje stopy – zabierz przynajmniej 2 pary butów, sięgających za kostkę (ochrona stawu skokowego), z grubą podeszwą, grube skarpety wełniane lub syntetyczne (np. narciarskie lub do wspinaczki). Otarcie stopy może na kilka tygodni wyeliminować Cię z marszu. Zabezpiecz napoje izotoniczne i wodę mineralną, drobne przekąski na każdą godzinę chodzenia oraz solidniejszy prowiant, w plecaku. Zalecane są napoje izotoniczne, choć zwykła woda z domieszką soli (40-100 mg / 100 ml napoju) i małą ilością węglowodanów (4-6 g węglowodanów na 100 ml) - także się sprawdzi.

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych nawet kilka miesięcy wcześniej (!) dowiedz się jakie szczepienia są wymagane i zalecane (np. w wielu krajach afrykańskich obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę). Dowiedz się, jak się chronić przed zakażeniem (np. picie

tylko wody z oryginalnie zamkniętych opakowań ). Uwaga: woda i napoje produkowane na miejscu, w danym kraju rzadko są bezpieczne, podobnie zdarza się fałszowanie zagranicznych produktów (np. ponowne nalewanie miejscowej wody do oryginalnych butelek). Nawet do mycia zębów w wielu krajach należy używać wody co najmniej przegotowanej. Kostki lodu – często są wytwarzane z nieprzegotowanej wody.

prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski:  „Stosownie do polskich przepisów szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest obowiązkowe dla osób wyjeżdżających do niektórych krajów Afryki i Ameryki (informacja w stacjach sanitarno-epidemiologicznych). Dowód zaszczepienia jest także wymagany przy wjeździe do wielu krajów afrykańskich (informacje w ambasadach), jak również w wielu krajach azjatyckich (np. Indie) w przypadku osób przybywających z obszarów rozprzestrzenienia tej choroby w Afryce. Władze sanitarne wielu krajów mogą również wymagać ważnego świadectwa szczepienia od podróżnych przybywających ze strefy ryzyka zakażenia lub nawet od przejeżdżających przez te strefy tranzytem.”

Dowodem zaszczepienia jest książeczka, w której mamy wpisane szczepienia – tzw. międzynarodowe świadectwo szczepień. Przykładowo mogą znaleźć się tam wpisy (po angielsku lub francusku) obejmujące nazwę preparatu, numer serii oraz pieczątka lekarza dotyczące:

Szczepienia przeciwko żółtej febrze

Szczepienia przeciwko żółtaczce / WZW /

Inne rzadziej wymagane szczepienia /dur brzuszny, cholera, tężec, wścieklizna

Międzynarodowe świadectwo szczepień za drobną opłatą zostanie nam wydane w uprawnionych punktach szczepień. Każda szczepionka ma inną datę ważności i częstotliwość jej podawania – dlatego już na kilka miesięcy wcześniej zainteresujmy się wymaganymi szczepieniami.

Malaria – ubrania z długim rękawem, moskitiery, preparaty odstraszające, leki profilaktyczne. Najlepiej skontaktuj się (na długo przed planowanym wyjazdem) z lekarzem chorób zakaźnych lub medycyny tropikalnej. Podobnie po powrocie upewnij się, że nie przywiozłeś ze sobą niechcianego „towarzystwa” np. pasożyta. Poinformuj lekarza, w jakim kraju byłeś.

Osobną kwestią są alergicy – osoby wrażliwe na pyłki roślin powinny wybrać okolice nadmorskie lub wyższe partie gór. Uczuleni na specyficzne składniki pokarmowe – powinni zapewnić sobie możliwość własnoręcznego przyrządzenia posiłków – by uniknąć spożywania nieznanej żywności. W każdym przypadku w podróż należy zabrać ze sobą komplet leków (najlepiej z zaświadczeniem od lekarza).

Przewóz leków na wakacje. Jeśli musisz mieć przy sobie leki w trakcie lotu, zorientuj się jak dany przewoźnik traktuje lekarstwa. Dotyczy to zarówno bagażu podręcznego jak i głównego. Np. ryanair wymaga recept i zaświadczeń od lekarza: „Aby w bagażu podręcznym mogły być przewożone leki, należy zabrać ze sobą także odpowiednie recepty i zaświadczenia lekarskie, które należy okazać przy odprawie.” W bagażu rejestrowanym wspomnianego przewoźnika wolno przewozić leki, warto przygotować się na ewentualnie pytania w trakcie odprawiania się na lotnisku. Bagaż Odprawiony nie powinien zawierać [...], leków, okularów korekcyjnych, okularów słonecznych, soczewek, zegarków, telefonów komórkowych, osobistych urządzeń elektronicznych. Leki wydawane na receptę mogą być potraktowane jako próba ich nielegalnego przewozu.

Źródła: Referencje: 1. „Profilaktyka zaburzeń cieplnych i odwodnienia u sportowców” Medicina Sportiva Practica, Tom 5, Nr 1: 19-27, 2004 Zbigniew Szyguła. Zakład Medycyny WF i Sportu, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków 2. http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/ 3. http://www.ryanair.com/pl/warunki-dotyczace-podrozy#article8-prohibitedarticles 4. „Co nam grozi na urlopie poza krajem” prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski

W artykule mówimy o: Zdrowie