Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Katar i zatkany nos – jak skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy?

Katar  i zatkany nos – jak skutecznie złagodzić dokuczliwe objawy?
Uciążliwości będących konsekwencją kataru doświadczył chyba każdy czytelnik tego artykułu na własnej skórze. Trudności w oddychaniu, gorsza jakość snu, problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych obowiązków mogą skutecznie przyczynić się do spadku formy psychicznej. Co zatem zrobić, aby skutecznie zmniejszyć objawy tak silnego dyskomfortu?

Zatkany nos i trudności w oddychaniu wynikają z zapalenia błony śluzowej nosa i jej obrzmienia, a nie tak jakby się mogło wydawać z nagromadzenia śluzu w górnych drogach oddechowych. Dlatego, aby skutecznie poradzić sobie z objawami kataru, należy złagodzić skutki przekrwienia i zapalenia błony śluzowej. Istnieje przynajmniej kilka skutecznych sposobów, które mogą przynieść odczuwalną ulgę.

Właściwe nawodnienie organizmu – wskazane są przede wszystkim ciepłe herbaty ziołowe – w tym np. mięta i rumianek, a także zupy – takie jak np. rosół. Zalecane jest natomiast ograniczenie napojów będących źródłem kofeiny (np. kawy, napojów energetycznych) a także alkoholu.

Aromatyczne przyprawy – podczas infekcji górnych dróg oddechowych warto wzbogacić spożywane potrawy o chili, imbir, chrzan, cebulę, czosnek, kurkumę, czyli o przyprawy posiadające potencjał przeciwwirusowy i antybakteryjny oraz rozgrzewający.

Inhalacje parowe – nie musisz wcale posiadać specjalistycznego sprzętu, wystarczy do miski lub nawet z wanny z wodą nalać gorącej (lub wrzącej) wody z dodatkiem olejków np. miętowego i oddychać głęboko. W łagodzeniu objawów pomagają także gorąca kąpiel oraz prysznic.

Żucie gumy -  przynosi ulgę w przypadku zatkanego nosa, zwłaszcza dotyczy to gum mocno miętowych i bezcukrowych.

Poruszanie się – leżenie bądź siedzenie nasila objawy związane z katarem. Warto zatem zmusić się do minimalnej aktywności fizycznej, choćby spacerowania po domu czy mieszkaniu.

Unikanie nadmiernego wydmuchiwania nosa – zbyt częste i gwałtowne próby pozbywania się śluzu z górnych dróg oddechowych mogą zwiększyć objawy przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa, spowodowanych infekcją. Dlatego nos należy wycierać wtedy, gdy jest to konieczne, ale nigdy na siłę.

Ćwiczenia oddechowe – istnieją źródła wskazujące, iż aby szybko i skutecznie pozbyć się zatkanego nosa należy wykonywać ćwiczenia oddechowe, które w zasadzie sprowadzają się do kilkukrotnego wstrzymania oddechu na kilka sekund.

Unikanie dymu – w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych koniecznie należy zaprzestać palenia papierosów bądź w przypadku osób niepalących zmniejszyć ekspozycję na dym, który stanowi niezwykle drażniący czynnik, nasilający objawy stanu zapalnego.

Okłady – w tym celu należy zanurzyć ręcznik w gorącej wodzie a następnie dobrze wykręcić i gdy trochę ostygnie położyć ostrożnie na twarz.

Podsumowanie

Katar, chociaż nie jest dolegliwością niebezpieczną dla zdrowia, może znacznie uprzykrzyć życie, ze względu na wyciek z nosa i utrudnione oddychanie. Aby ulżyć sobie w cierpieniu można odwiedzić aptekę i zaopatrzyć się w leki, które zmniejszą obrzęk śluzówki nosa, a także wspomóc się domowymi sposobami opisanymi w tym artykule. W żadnym wypadku nie należy lekceważyć kataru, bo może stanowić punkt wyjścia do rozwoju poważniejszej infekcji. 

W artykule mówimy o: Zdrowie