Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Kiwi – owoc dla niewyspanych

Kiwi – owoc dla niewyspanych
Jeśli masz problemy ze snem, nie możesz zasnąć, budzisz się w nocy lub rano wstajesz niewyspany, to wiedz, że istnieje skuteczny, a zarazem bezpieczny i… smaczny środek, który pomoże Ci uporać się z Twoimi problemami. Jest nim… kiwi! Tak, to nie pomyłka, wyniki badania przeprowadzonego przez specjalistów z tajwańskiego Taipei Medical University wykazały, że zjedzenie dwóch sztuk tego owocu na godzinę przed snem może stanowić skuteczny lek na bezsenność!

Niecodzienny pomysł

Na pomysł by ocenić wpływ konsumpcji owoców kiwi na jakość snu, tajwańscy naukowcy wpadli analizując wyniki badań przeprowadzonych niemal trzy dekady temu, w których oznaczano zawartość serotoniny w wybranych pokarmach. Serotonina jest prekursorem melatoniny, czyli – hormonu snu. Badacze zaczęli się zastanawiać, czy spożywanie produktów żywnościowych naturalnie zasobnych w serotoninę i melatoninę może wpływać na jakość snu.

Na czym polegało badanie?

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Lin przeprowadził eksperyment z udziałem 24 osób (2 mężczyzn i 22 kobiet) w wieku pomiędzy 29 i 55 rokiem życia, którzy zgłaszali wcześniej łagodne problemy ze snem. W ramach projektu badawczego uczestnicy przez cztery tygodnie spożywali dwie sztuki kiwi na godzinę przed pójściem spać. Jakość snu oceniana była wg specjalnej skali, zgodnie z obwiązującymi standardami dla tego typu badań (tzw. kwestionariusz jakości snu Pittsburgh - Pittsburgh Sleep Quality Index).

Zaskakujące wyniki

Po okresie czterech tygodni, po podsumowaniu wyników okazało się, że jakość snu uczestników eksperymentu uległa wyraźnej poprawie zarówno w ich ocenie subiektywnej jak i obiektywnej, na podstawie kwestionariusza „PSOI”. Biorący udział w badaniu zasypiali szybciej i spali dłużej niż przed włączeniem owoców kiwi do diety. Można wiec powiedzieć, że kiwi jest skutecznym i zarazem bezpiecznym środkiem nasennym.

Wnioski

Po raz kolejny okazuje się, że ciągle nie w pełni doceniamy walory jakie kryją w sobie niektóre pokarmy. Warto na co dzień korzystać z (zaskakujących niekiedy) właściwości naturalnych produktów żywnościowych, zwłaszcza warzyw i owoców, takich choćby jak wspomniane kiwi.

Źródła: Lin HH, Tsai PS, Fang SC, Liu JF. Effect of kiwifruit consumption on sleep quality in adults with sleep problems. Asia Pac J Clin Nutr. 2011;20(2):169-74.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.