Hesperedyna, a dokładnie jej metabolit – hesperetyna może okazać się ciekawym dodatkiem do suplementów przedtreningowych nasilających syntezę tlenku azotu. Tlenek azotu od pewnego czasu znajduje się w centrum uwagi specjalistów od suplementacji i wspomagania zdolności wysiłkowych. Na rynku istnieje wiele preparatów zawierających prekursory tego związku i substancje wpływające na proces jego syntezy.
Spore zainteresowanie budzą także flawonoidy zawarte w owcach i ich wpływ na wiele reakcji metabolicznych zachodzących w organizmie.
Wstępne badania naukowców z Katedry Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Tor Vergata (Rizza i wsp.) odkryła, że hesperetyna obecna w owocach pod postacią swojego glikozydu wpływa na aktywność śródbłonkowej syntazy tlenku azotu i powoduje rozszerzenie światła naczyń krwionośnych.
Na podstawie tych informacji można przypuszczać, że umieszczenie w posiłku przedtreningowym pokarmów będących obfitym źródłem tego flawonoidu może być korzystne z punktu widzenia produkcji tlenku azotu w czasie wykonywania ćwiczeń. Podobnie też słuszne może być stosowanie suplementów diety zawierających hesperydynę (glikozyd hesperetyny).
Kolejny raz okazuje się, że żywność pochodzenia roślinnego taka jak owoce, często niedoceniana i sprowadzana przez sportowców jedynie do źródła cukrów i witamin, może być źródłem cennych, bioaktywnych związków pożądanych z punktu widzenia naturalnego wspomagania rozwoju zdolności wysiłkowych.
Źródła:
Citrus polyphenol hesperidin stimulates production of nitric oxide in endothelial cells while improving endothelial function and reducing inflammatory markers in patients with metabolic syndrome. Rizza S, Muniyappa R, Iantorno M, Kim JA, Chen H, Pullikotil P, Senese N, Tesauro M, Lauro D, Cardillo C, Quon MJ.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.