Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Melatonina - lepszy sen to nie wszystko

Melatonina - lepszy sen to nie wszystko
Kłopoty z zasypianiem, ciągła bezsenność, nieprzespane noce powodują brak skupienia w ciągu dnia, zdenerwowanie, prowadzą do długotrwałego zmęczenia, które w późniejszym czasie widać po naszym organizmie gołym okiem, a następnie odbija się ono na naszym zdrowiu.

By radzić sobie z bezsennymi nocami, często sięgamy po leki nasenne, ale świetną alternatywą jest melatonina. Substancja, która jest naturalnie wytwarzana przez nasz organizm. Dzięki dodatkowej suplementacji pozwalamy organizmowi na lepsze wyciszenie i dajemy zielone światło do spokojnego, długiego odpoczynku. Dzięki temu zyskujemy głębszy sen i lepszą regenerację.

Melatonina jest hormonem odpowiedzialnym za nasz sen. Wytwarzana jest w mózgu w niewielkim gruczole o nazwie szyszynka. To ona reguluje poziom melatoniny w naszej krwi, daje sygnał o zmęczeniu i wyznacza porę głębokiego snu. Melatonina reguluje cykle i fazy naszego snu. Charakteryzuje się ona małym stężeniu we krwi w ciągu dnia, natomiast swój szczyt stężenia ma w godzinach 24 - 3 w nocy. Zwiększa ilość kwasu aminomasłowego oraz serotoniny. Świetnie sprawdza się w połączeniu z Gabą.

Nie zapominajmy, że to właśnie sen odgrywa kluczową rolę w naszej regeneracji. Pragniesz ciężko trenować, budować masę mięśniową, czy redukować tkankę tłuszczowa? W każdym z tych okresów regeneracja organizmu jest bardzo ważna.

Pomyśl o tym jakie skutki w treningach przyniesie Ci brak snu. Warto temu zapobiec, zanim zrobi się za późno i pojawi się przetrenowanie, przemęczenie lub nabawisz się jakiejś choroby.

Melatonina jest silnym przeciwutleniaczem. Uspokaja, obniża ciśnienie co powoduje mniejsze ryzyko zawału czy udaru. Zmniejsza ryzyko nadciśnienia tętniczego, miażdżycy. Dodatkowo obniża złe skutki działania hormonów odpowiedzialnych za stres między innymi kortyzol. Niektórzy miewają problemy z bezsennością z wielu powodów. Często jest to zaburzenie procesów biologicznych. Czasami duży wpływ mają częste podróże samolotem, które powodują zmiany w naszym procesie snu. Melatonina jest bardzo pomocnym suplementem również dla osób niewidomych, które mają zaburzenia związane z czuwaniem w nocy.

Poprawia sprawność układu trawiennego

Hormon melatoniny wydaje się odgrywać bardzo ważną rolę w regulowaniu wielu z tych wzorców zarówno w mózgu, jak i jelitach. Cykl snu rozpoczyna się od produkcji melatoniny w gruczole mózgowym (szyszynce). W środku nocy również jest wydzielana prolaktyna. W połączeniu te dwa hormony wspierają reakcję immunologiczną, która rozrzedza mikroflorę, próbując przywrócić zdrową równowagę jelit. Cały proces zachodzi w nocy i trwa ok 8 godzin. Przy niepełnym śnie, te hormony nie są w stanie skutecznie zwiększyć odporności na tyle, aby oczyścić układ trawienny.

Wspiera walkę  z rakiem

Liczne badania wykazały, że melatonina jest jedną z najskuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych. Hamuje wzrost komórek rakowych. Badania wykazały również, że melatonina jest bardziej skuteczna w leczeniu raka trzustki i płuc niż lek powszechnie stosowany w leczeniu tego typu nowotworów.

Jak więc widzimy melatonina nie ma tylko posiada zastosowanie w poprawie jakości naszego snu, ale również posiada inne prozdrowotne właściwości.

Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy używać suplementu w większych dawkach oraz w celach leczniczych danej choroby, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Nie należy łączyć suplementu z alkoholem. Nie zaleca się stosować u osób z chorobami autoimmunologicznymi.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.