Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

POChP – nieuchronna konsekwencja palenia tytoniu!

POChP – nieuchronna konsekwencja palenia tytoniu!
Zdecydowana większość palaczy zdaje sobie sprawę z tego, że tytoniowy nałóg zwiększa ryzyko raka i chorób układu krążenia. W przypadku osób młodych konsekwencje te wydają się zazwyczaj mocno odległe i nie stanowią wystarczającej motywacji do rzucenia palenia. Okazuje się jednak, iż istnieją także inne, poważne skutki zdrowotne, których nabawić można się już po kilku latach zarówno czynnego jak i biernego palenia, a co najgorsze – niewielu palaczy zdaje sobie z tego sprawę. Ostatnio przeprowadzone badania wskazują dobitnie, iż istnieje silna potrzeba uświadomienia społeczeństwa czym jest i jakie skutki za sobą niesie POChP.

Czym jest POChP?

Na POChP , czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) składa się zespół  objawów będących połączeniem chronicznego zapalenie oskrzeli z rozedmą płuc. Schorzenie to rozwija się stopniowo, przez wiele lat powodując konsekwentną degrengoladę układu  oddechowego, co finalnie kończy się całkowitą jego niewydolnością. Pierwsze stadium choroby stwierdza się często już w pierwszej dekadzie palenia, a w raz z każdym kolejnym rokiem ryzyko jej występowania rośnie. 

Objawy POChP

Pierwszymi objawami jest kaszel, najpierw epizodyczny, następnie chroniczny oraz charakterystyczne, odczuwalne zaleganie śluzu. Osoby z POChP częściej zapadają na infekcje dróg oddechowych i zdecydowanie gorzej je znoszą niż osoby zdrowe. Po pewnym czasie zaczynają pojawiać się problemy z oddychaniem, początkowo zauważalne są jedynie w trakcie i po wysiłku, a w kolejnych stadiach choroby również w fazie spoczynku. Finał niestety jest taki, że choremu po prostu brakuje odpowiedniej ilości tlenu by utrzymać funkcje życiowe.

Jak rozwija się POChP?

Jak zostało wspomniane POChP rozwija się latami. W pierwszych etapach choroba często jest niedostrzegalna, poza kaszlem i zaleganiem wydzieliny nie daje żadnych innych objawów. Jednak już w początkowych okresach, nadmierna ekspozycja organizmu na działanie czynników drażniących obecnych m.in. w dymie tytoniowym doprowadza do postępującego zwłóknienia i zwężenia światła oskrzeli, degeneracji pęcherzyków płucnych oraz obrzęku błony śluzowej. Przewlekły stan zapalny w obrębie dróg oddechowych i płuc doprowadza do powstania nieodwracalnych zmian strukturalnych i postępującej niewydolności układu oddechowego.

Diagnostyka, leczenie i rokowania

Na podstawie objawów chorobę rozpoznać jest trudno, zwłaszcza w pierwszych jej stadiach. Zdiagnozować ją można natomiast na podstawie badań spirometrycznych. Niestety jest ona nieuleczalna i postępująca, a leczenie ma charakter objawowy i pomaga jedynie spowolnić przebieg choroby oraz poprawić komfort życia pacjentom. Światowa Organizacja Zdrowia - WHO (ang. World Health Organization) szacuje, iż w 2030 roku POChP będzie czwartą, główną przyczyną zgonów na świecie.

Podsumowanie

Brak Ci motywacji by rzucić palenie, a potencjalne skutki zdrowotne uważasz za odległe? To wiedz, że już kilka lat trwania w nałogu może spowodować rozwój postępującej i nieuleczalnej choroby, która początkowo uprzykrza jedynie życie kaszlem, a następnie doprowadza do konsekwentnego obniżania wydolności, a finalnie – do uduszenia z braku tlenu.

W artykule mówimy o: Zdrowie