Jeśli od jakiegoś czasu nosisz się z zamiarem zerwania z tytoniowym nałogiem, jednak ostateczną decyzję ciągle odkładasz na później, to najprawdopodobniej brakuje Ci odpowiedniej motywacji. Być może tak naprawdę nie wiesz, jak wiele korzyści przyniesie Ci rzucenie palenia, a jest ich naprawdę wiele. Jeśli szeroko omawiane zmniejszenie ryzyka chorób układu krążenia i raka płuc nie są dla Ciebie wystarczającym argumentem, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Lepszy humor i mniejsze ryzyko depresji
Chociaż pierwsze dni, a niekiedy również tygodnie od wypalenia ostatniego papierosa mogą okazać się poważnym wyzwaniem i powodować uczucie rozdrażnienia, to badania naukowe jasno wskazują, że osoby niepalące czy tez skutecznie zrywające z nałogiem są szczęśliwsze, bardziej skłonne do odczuwania przyjemności i mniej podatne na występowanie zaburzeń takich jak depresja. Z resztą już sama świadomość zwycięstwa nad nałogiem poprawia samoocenę i samozadowolenie.
Poprawa kondycji fizycznej
Nieważne czy ćwiczysz od dawna czy też dopiero masz zamiar rozpocząć regularne treningi, rzucenie palenia sprawi, że szybko poprawisz swoją wydolność fizyczną. Zaprzestanie wystawiania organizmu na działanie rozmaitych toksyn zawartych w nikotynowym dymie spowoduje lepsze dotlenienie i odżywienie tkanki mięśniowej usprawni regenerację powysiłkową, a jeśli zależy Ci na przyroście tkanki mięśniowej – to przy odpowiedniej diecie progres będzie zaskakująco szybki.
Wyższe libido
Palenie papierosów zwiększa ryzyko występowania zaburzeń wzwodu u mężczyzn, zaprzestanie palenia natomiast powoduje wyraźną poprawę możliwości seksualnych. Również w przypadku kobiet zerwanie z tytoniowym nałogiem może podnieść satysfakcje z życia seksualnego i zwiększyć ochotę na miłosne zbliżenia. Warto też pamiętać, że charakterystyczny „zapach” palaczy, jest wyjątkowo nieatrakcyjny dla osób niepalących, w dzisiejszych czasach palenie coraz częściej utrudnia nawiązywanie bliższych znajomości…
Mniejsze ryzyko infekcji
Infekcje górnych dróg oddechowych, nawet jeśli zazwyczaj są stosunkowo bezpieczne i nie są za sobą ryzyka poważnego uszczerbku na zdrowiu, potrafią być niezwykle dokuczliwe. Palacze częściej się przeziębiają, częściej chorują na grypę i anginę. Związane jest to m.in. z wpływem drażniących substancji zawartych w dymie papierosowym na błony śluzowe układu oddechowego. Zaprzestanie palenia jest skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka infekcji.
Większe szanse na lepszą pracę
Pewnie niektórych to oburzy, ale prawda jest taka, że palacze nieraz są… dyskryminowani przez pracodawców. W związku z tym, że palenie papierosów zwiększa ryzyko występowania mniej i bardziej poważnych chorób, a dodatkowo biorąc pod uwagę fakt, że palacze częściej domagają się przerw w pracy („na dymka”), pracodawcy wolą zatrudniać osoby niepalące. Przestaniesz palić - Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy się zwiększą.
Będziesz bogatszy
Paczka papierosów to wydatek rzędu około 12 zł, pomyśl ile możesz zaoszczędzić nie paląc. Możliwe, że w skali miesiąc nie jest to fortuna, ale w skali roku są to tysiące złotych. Spokojnie za tą kwotę możesz zafundować sobie wycieczkę zagraniczną, a póki co wyrzucasz pieniądze do kosza rujnując sobie przy tym zdrowe i kondycję oraz – jeśli jesteś mężczyzną - zwiększając ryzyko impotencji. Policz sam i pomyśl czy warto.
Podsumowanie
Jak widać korzyści wynikających z rzucenia palenia jest wiele, odkładanie decyzji o zerwani z nałogiem do kolejnego poniedziałku jest więc stratą czasu, zdrowia i pieniędzy. Wielu osobom już się udało – Ty też jesteś w stanie tego dokonać. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady poszukaj wsparcia u lekarza lub psychologia. Działaj, póki palisz czas działa na Twoją niekorzyść.
Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.