Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Palenie papierosów upośledza płodność mężczyzn i kobiet

Palenie papierosów upośledza płodność mężczyzn i kobiet
To że palenie papierosów związane jest z wyższym ryzykiem nowotworów i chorób układu krążenia wiedzą dziś chyba wszyscy, wiedza na temat wpływu nikotynizmu na zdolność do prokreacji wielu osobom jest jednak nieznana. Tymczasem zależność jest silna, problem poważny, a konsekwencje niebezpieczne. O ile bowiem ludzie bardzo młodzi rozpoczynający dopiero życie seksualne widmo niechcianej ciąży traktują jako najwyższy stopień zagrożenia, o tyle po pewnym, czasie przychodzi taki moment, że chęć posiadania potomstwa staje się bardzo silna. Tymczasem z roku na rok obserwuje się systematyczne obniżanie płodności zarówno w przypadku mężczyzn jak i kobiet. Okazuje się, iż istotny udział w tym procesie może mieć zła dieta, niska aktywność fizyczna oraz – palenie.

Od pewnego czasu sporo się mówi o tym, ze nikotynizm w przypadku mężczyzn źle wpływa na jakość nasienia, co przekłada się na mniejsze zdolności reprodukcyjne palących panów. Zarówno nikotyna jak i inne substancje znajdujące się w dymie papierosowym sprawiają, że plemniki stają się mniejsze, słabsze, wolniejsze i mniej żywotne. Co więcej regularne oddawanie się nikotynowemu nałogowi zmniejsza także zdolności seksualne, co nie tylko   obniża szanse na posiadanie potomstwa, ale stanowić może niezależny i wyjątkowo uciążliwy problem, który nie zawsze daje się skutecznie wyleczyć. Zaburzenia erekcji zdecydowanie częściej i wcześniej występują u palaczy niż osób niepalących – to niezaprzeczalny fakt, który warto wziąć pod uwagę.

Palenie papierosów negatywnie wpływa także na płodność kobiet. Co szczególnie istotne zmiany spowodowane przez nikotynizm są długofalowe i nieodwracalne. Kilkuletnia przygoda z papierosami z czasów wczesnej młodości może stać się przyczyną problemów z poczęciem w późniejszych okresach życia. Nikotyna zabija komórki jajowe, a tych organizm kobiety nie produkuje na bieżąco, tylko posiada określoną ich ilość na całe życie. Komórki jajowe dojrzewają i systematycznie są uwalniane  po osiągnięciu przez kobietę dojrzałości płciowej, aż do okresu zwanego menopauzą, który u palaczek pojawia się szybciej. Co więcej u kobiet palących częściej pojawiają się cykle bezowulacyjne, podczas których zapłodnienie jest niemożliwe.

Niestety problem nie ogranicza się do zmniejszonej płodności. Palaczki, które zachodzą w ciążę mają zazwyczaj większy problem z jej donoszeniem i urodzeniem zdrowego dziecka. Dzieci kobiet nałogowo palących papierosy rodzą się słabsze, mniejsze i mają niższą odporność. Również jednak w przypadku mężczyzn przypuszcza się, że palenie może doprowadzać do niepożądanych zmian genetycznych komórek rozrodczych i tym samym zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych chorób u przyszłego potomstwa.

Jak więc widać palenie szkodzi, a jego destrukcyjny wpływ obejmuje również zdolność do prokreacji. Najgorzej rokującą sytuacją jest taka, w której pali i kobieta i mężczyzna. Palące pary starające się o dziecko powinny więc głęboko zastanowić się nad decyzją dotyczącą rzucenia nikotynowego nałogu.

W artykule mówimy o: Zdrowie