Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Treningi interwałowe poprawiają sprawność seksualną mężczyzn z nadciśnieniem

Treningi interwałowe poprawiają sprawność seksualną mężczyzn z nadciśnieniem
Trening interwałowy zwany także HIIT’em (High Intensity Interval Training) zyskał sobie popularność jako wyjątkowo skuteczny sposób na poprawę wydolności, szybkości i przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej. Jak się jednak okazuje korzyści z wprowadzenia wysiłku interwałowego do swojego planu treningowe może być o wiele więcej.

Trening interwałowy polega na wykonywaniu powtarzających się naprzemiennie serii ćwiczeń o wysokiej i umiarkowanej bądź niskiej intensywności. Przykładowo, mogą to być krótkie sesje sprintu  przeplatane serami truchtu. Pełen kompleks trwa zazwyczaj kilkanaście minut, w porównaniu więc do klasycznych treningów aerobowych jest mniej czasochłonny. Konsekwencją prowadzenia tego typu wysiłku jest nie tylko zwiększenie wydatkowania energii, ale również usprawnienie przewodnictwa nerwowego oraz poprawa ukrwienia tkanek i narządów, a także zmniejszenie nasilenia reakcji zapalnych w ustroju.

Kilka lat temu zainteresowano się wykorzystaniem treningu typu HIIT w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn z nadciśnieniem. W jednym z eksperymentów okazało się, że rozpoczęcie aktywności fizycznej typu HIIT już w krótkim czasie doprowadziło do poprawy funkcji seksualnych u mężczyzn u których zdiagnozowano zaburzenia erekcji. Jest to o tyle ciekawe, że w praktyce już po dwóch tygodniach uczestnicy mogli zaobserwować pierwsze satysfakcjonujące efekty. Dodatkowo w trakcie trwania eksperymentu zaobserwowano obniżenie poziomu białka C-reaktywnego we krwi związanego z nasileniem przebiegu procesów zapalnych.

Jak się okazuje czasem nie jest potrzebna farmakologia, a wystarczy dobrze ukierunkowana aktywność fizyczna by rozwiązać problem o charakterze zdrowotnym lub przynajmniej zmniejszyć nasilenie jego objawów. W tym wypadku trening interwałowy okazał się być skutecznym, bezpiecznym i niefarmakologicznym sposobem leczenia zaburzeń erekcji u mężczyzn z nadciśnieniem tętniczym. Co istotne efekty treningu pojawiły się niedługo po jego wprowadzeniu Jest to kolejny powód dla którego warto być aktywnym fizycznie niezależnie od stanu wieku i stanu zdrowia.

Źródła: J Clin Hypertens. 2009 Mar;11(3):125-9.

W artykule mówimy o: Zdrowie Men's boost Trening