Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Umiejętność radzenia sobie ze stresem i jej długofalowe konsekwencje zdrowotne

Umiejętność radzenia sobie ze stresem i jej długofalowe konsekwencje zdrowotne
Nie ulega żadnej wątpliwości, że różnimy się między sobą tym, jak reagujemy na czynniki stresowe oraz umiejętnością radzenia sobie z ich negatywnymi skutkami. Niektóre osoby przeżywają i rozładowują stres na bieżąco, nie przywiązując wielkiej wagi do „chwilowego zawirowania”, inne natomiast nie tylko w danej chwili, ale także przez długo po przeżytym incydencie tkwią w emocjonalnym impasie. Okazuje się, że to jak przeżywamy stres w silnym stopniu wpływa na nasze zdrowie, a zależność jest na tyle wyraźna, że na podstawie umiejętności radzenia sobie z konsekwencjami sytuacji stresowych, można oszacować jakim zdrowiem cieszyć się będziemy w przyszłości.

Na podstawie przeprowadzonych badań Naukowcy z Pennsylvania State University stwierdzili, że osoby dorosłe, które nie potrafią skutecznie radzić sobie ze skutkami stresu i przejawiają tendencję do zadręczania się i wzmacniania tym samym negatywnych emocji, prawdopodobnie w ciągu dekady doświadczą pierwszych objawów choroby układu krążenia bądź też bólów artretycznych. Skąd te intrygujące wnioski?

Autorzy w ramach swojego projektu przebadali łącznie 2000 osób, do których kilkukrotnie dzwonili wieczorami, aby zapytać o przebieg dnia i nastrój oraz prosili o zrelacjonowanie sytuacji stresowych, w czasie rozmowy pojawiały się także zapytania o problemy zdrowotne.  Dodatkowo wykonywano co pewien czas również badania śliny, podczas których oznaczono poziom hormonu stresu – kortyzolu.Kolejną serię badań przeprowadzono po upływie 10 lat. Do jakich wniosków doszli ich autorzy?

Po pierwsze: okazało się, że niektórzy uczestnicy statystycznie częściej doświadczali sytuacji stresowych niż inni. Wśród osób najbardziej narażonych na obecność stresorów byli głównie ludzie młodzi, dobrze wykształceni, aktywni społecznie i zawodowo. Po drugie: badacze zaobserwowali, że to nie częstotliwość występowania sytuacji stresowych, ale sposób radzenia sobie z nimi i ich konsekwencjami jest podstawowym bodźcem wpływającym na zdrowie.

Osoby, które mają największą skłonność do traktowania stresów jako osobistych porażek i szukania w sobie winy za wszelkie, życiowe niepowodzenia są również najbardziej podatne na doświadczenie negatywnych, długofalowych konsekwencji zdrowotnych stresu. Zaobserwowane wyniki mają dość doniosłe znaczenie, wskazują bowiem, że z jednej strony stres wpływa na zdrowie człowieka, a z drugiej, że nie tyle zmniejszenie ekspozycji na działanie stresorów, co nabycie umiejętności radzenia sobie z nimi może okazać się pomocne w poprawie stanu zdrowia i profilaktyce niektórych chorób.

W artykule mówimy o: Zdrowie