Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Witamina B12 a trądzik – interesująca zależność

Witamina B12 a trądzik – interesująca zależność
Witamina B12 jest niezbędnym elementem naszej diety. Okazuje się, że wysokie jej dawki (pochodzące najczęściej z suplementów lub leków) mogą przyczyniać się do nasilenia objawów trądziku lub też wręcz – do wystąpienia zmian skórnych u osób, które nie miały tego typu problemów. Zależność tak brana pod uwagę od dawna, wielu specjalistów jednak nie dawało jej wiary, dopiero kilka dni temu udało się rozwikłać mechanizmy, które leżą u jej podłoża.

Witamina B12 – kilka słów wstępu

Witamina B12 to tak naprawdę nie jedna substancja a grupa związków chemicznych, tzw. korynoidów, których cechą charakterystyczną jest obecność nukleotydu dimetylobenzimioksydazolowego oraz kobaltu.

Najpowszechniejsze z nich to:

  • adenozylokobalamina,
  • metylokoblamina,
  • hydroksykobalaminam
  • oraz cyjanokobalamina – tzw. syntetyczna witamina B12, która stosowana jest w suplementach diety.

Witamina B12 obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego, a za najbogatsze jej źródła uważa się nerki oraz wątrobę, a także mięso, jaja, ryby oraz przetwory mleczne. W mięsie występuje przede wszystkim adenozylokobalamina i hydroksykobalamina, natomiast w mleku i jego przetworach pod postacią metylokobalaminy i hydroksykobalaminy. Witamina B12 jest także syntetyzowana w drobnych ilościach w naszym przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe.

Do zasadniczych funkcji pełnionych przez witaminę B12 należy wpływ na powstawanie elementów morfotycznych krwi i powłok nerwowych oraz udział w procesach syntezy białek i metabolizmie lipidów i cukrów. Związek ten w postaci koenzymu znalazł też zastosowanie w suplementacji sportowej, jako środek wspomagający budowę masy mięśniowej poprzez dodatni wpływ na łaknienie.

Zagadnienie to opisałem szerzej w osobnym artykule, do którego link podaję poniżej:

Witamina B12 a trądzik

Skutków w ubocznych w postaci występowania zmian skórnych charakterystycznych dla trądziku bądź też nasilenia symptomów tej przypadłości u jednostek nią dotkniętych doświadcza wiele osób suplementujących witaminę B12 w dużych dawkach lub też przyjmujących ją w formie iniekcyjnej. Do niedawna nie potrafiono wytłumaczyć mechanizmu powyższej zależności, a nierzadko jej istnienie poddawano wątpliwości. Sytuacja zmieniła się po opublikowaniu nowych, przełomowych wyników badań. Zespól naukowców pod kierownictwem dr Huiying Li z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles wykazał, że kobalamina wpływa na aktywność genów bakterii ram-dodatnich Propionibacterium acnes, bytujących w obrębie ludzkiej skóry sprzyjając w ten sposób powstawaniu wyprysków. Efekt ten był związany m.in. z tym, że pod wpływem wzrostu koncentracji witaminy B12 wspomniane drobnoustroje produkowały większe ilości związków zaliczanych do porfiryn, które nasilają procesy zapalne w obrębie skóry i prowadzą do wystąpienia trądziku. U jednego z uczestników badania trądzik rozwinął się już po tygodniu przyjmowania kobalaminy!!!

Podsumowanie

Duże dawki witaminy B12 mogą sprzyjać rozwojowi trądziku. Zależność ta powiązana jest z aktywnością drobnoustrojów bytujących w obrębie ludzkiej skóry. Być może odkrycie to posłuży do opracowania nowej metody walki z trądzikiem. Póki co potwierdza hipotezę, iż duże dawki kobalaminy są w stanie wywołać trądzik lub przynajmniej – zwiększyć jego nasilenie.

W artykule mówimy o: Zdrowie