Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Zdrowe nawyki, które mogą wydłużyć nasze życie

Zdrowe nawyki, które mogą wydłużyć nasze życie
Z przeprowadzonych badań przez naukowców Harvard TH Chan School of Public Healt wynika, że utrzymanie pięciu zdrowych nawyków może wydłużyć nasze życie o dziesięć, a nawet i więcej lat. Jakie to nawyki? Nic odkrywczego, ale są to zdecydowanie ważne kwestie – zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, utrzymanie odpowiedniej wagi ciała, nienadużywanie alkoholu i wyeliminowanie tytoniu

Naukowcy odkryli również, że kobiety i mężczyźni w Stanach Zjednoczonych, którzy utrzymali najzdrowszy tryb życia z badanych, mieli o 82% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia i 65% z powodu nowotworów, niż osoby, których tryb życia określono, jako najmniej zdrowy.

Badane osoby obserwowano przez okres 30 lat.
Badanie to było pierwszą tak kompleksową analizą wpływu trybu życia na jego długość w USA. Motywem badania było oszacowanie skąd wynika różnica w średniej długości życia Amerykanów w porównaniu do innych państw. Tajemnicą nie jest, że tryb życia Amerykanów pozostawia wiele do życzenia, co zresztą widać w statystykach, bo średnia długość życia wynosi 79,3 lata, co daje Stanom Zjednoczonym 31. miejsce na świecie pod względem długości życia (w 2015 r.)

Naukowcy z Harvard Chan przeanalizowali dane z 34 lat życia 78 865 kobiet oraz 27 lat z życia 44 354 mężczyzn. Skupili się na analizie wspomnianych pięciu czynników:

  • niepalenie papierosów
  • nienadużywanie alkoholu
  • prawidłowym wskaźniku masy ciała BMI (18,5 – 24,9)
  • min. 30 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej dziennie 
  • zdrowej, zbilansowanej diecie.

Naukowcy oszacowali, że przewidywana długość  życia w wieku 50 lat wynosi odpowiednio:

  • dla uczestników, którzy nie dbali o żaden z wymienionych czynników  wynosi  29 lat dla kobiet i 25,5 lat dla mężczyzn.
  • dla uczestników, którzy skrupulatnie wdrażali w życie powyższe czynniki, liczby te wyglądały całkowicie inaczej – 43,1 lat dla kobiet oraz 37,6 lat dla mężczyzn.

Podsumowując: kobiety, które dbały o jakość swojego życia zyskały 14 lat życia, a mężczyźni 12 w porównaniu z tymi, którzy nie zachowali zdrowych nawyków.

Co więcej, wśród badanych osób, które nie przestrzegały zdrowych nawyków, stopień umieralności w trakcie okresu trwania badania był wyższy o 74% niż w grupie przestrzegającej  wszystkich  5 czynników.

Duża różnica, prawda?

Badanie to podkreśliło wagę przestrzegania zdrowych nawyków. Dzięki nim nasze życie może się znacznie wydłużyć.

Źródło: Harvarda T.H. Chan School of Public Health. 

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.