Napoje typu "light" w diecie odchudzającej

Jak wiadomo regularne spożywanie napojów słodzonych cukrem podczas stosowania diety odchudzającej może nie tylko spowolnić, ale wręcz zablokować postępy. Stąd też wiele osób wybiera alternatywne rozwiązanie w postaci napojów dietetycznych, które zamiast sacharozy czy syropu glukozowo-fruktozowego zawierają syntetyczne substancje słodzące takie jak aspartam, acesulfam potasu, sacharynian sody czy inne podobne im związki. Czy jednak spożywanie bezkalorycznych, słodkich płynów nie zaburza kontroli łaknienia i – jak głoszą niektóre teorie – nie przyczynia się do przyrostu masy ciała?

Przeczytaj koniecznie:

Dżem typu „light” wrogiem szczupłej sylwetki

Jak się okazuje, znalezieniem sensownej odpowiedzi, na zadane powyżej pytanie zainteresowani są nie tylko „przeciętni zjadacze chleba”, ale również naukowcy. W ostatnich latach przeprowadzono sporą ilość badań mających na celu  uchwycić zależność pomiędzy spożywaniem syntetycznych substancji słodzących np. w postaci bezcukrowych napojów, a łaknieniem i poborem pokarmu. Jednym z badaczy zajmujących się tym zagadnieniem jest Dr Andrew Renwick z Uniwersytetu Southampton, który w ramach swojej pracy naukowej przeanalizował dostępną literaturę i doszedł do wniosku iż…

…nie istnieją żadne przekonujące dowody w postaci wyników badań z udziałem ludzi, które wspierałyby tezę, zgodnie z którą picie napojów słodzonych aspartamem, acesulfamem potasu czy cyklaminianem i sacharynianem sodu zwiększa łaknienie czy oddziałuje na aktywność hormonów uczestniczących w regulowaniu gospodarki energetycznej organizmu, takich jak insulina, glukagon, grelina czy leptyna. Z resztą nie można powiedzieć by dr Renwick w swoich wnioskach był odosobniony, wtórują mu bowiem inni badacze zajmujący się tym zagadnieniem. Jaką więc genezę mają teorie przeczące tym ustaleniom?

Cóż, najprawdopodobniej związane są one z wynikami eksperymentów przeprowadzonych na modelu zwierzęcym, gdzie nieraz obserwowano reakcję insulinową na syntetyczne substancje słodzące czy zmiany w poborze pokarmu. Jak się jednak okazuje, przekładanie wyników badań z udziałem szczurów na człowieka nie  zawsze jest słuszne, ludzie i gryzonie inaczej metabolizują niektóre substancje, stąd też rozstrzygające są próby z udziałem zdrowych ochotników, a te w przypadku syntetycznych substancji słodzących wykazały, że ich stosowanie nie niesie za sobą ryzyka niechcianego przyrostu masy ciała.

Źródła: • Renwick AG. Intense sweeteners, food intake, and the weight of a body of evidence. Physiol Behav. 1994 Jan;55(1):139-43. • Rolls BJ. Effects of intense sweeteners on hunger, food intake, and body weight: a review. Am J Clin Nutr. 1991 Apr;53(4):872-8. • Raben A, Vasilaras TH, Møller AC, Astrup A. Sucrose compared with artificial sweeteners: different effects on ad libitum food intake and body weight after 10 wk of supplementation in overweight subjects. Am J Clin Nutr. 2002 Oct;76(4):721-9.