Tribulus i siwienie

Tribulus terrestris zyskał sobie popularność w suplementacji sportowej jako roślina, która zwiększa poziom testosteronu. Chociaż badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym były bardzo obiecujące, to jednak w wypadku ludzi ich wyniki nie znalazły potwierdzenia. Choć wpływ wodnych ekstraktów z buzdyganka na libido jest odczuwalny przez niektóre osoby, to najprawdopodobniej niewiele ma to wspólnego z poziomem anabolicznych hormonów. W niedalekiej przyszłości okazać się jednak może, że substancje zawarte w tej roślinie stanowią skuteczny sposób na walkę… z siwieniem.

Siwienie to proces dekoloryzacji włosów związany z zanikiem naturalnego pigmentu. Jako podstawową przyczynę uznaje się obiegowo upływ czasu, nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne i środowiskowe. Wstępne badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że wysokie dawki wyciągów z buzdyganka wpływają na aktywność hormonu stymulującego melanocyty (MSH) powodując zwiększenie aktywności enzymu tyrozynazy, nasilenie proliferacji melanocytów, oraz zwiększonej syntezy pigmentu – melaniny. Oznacza to, że Tribulus terrestris może potencjalnie hamować proces siwienia włosów.

Badania przeprowadzone na myszach oczywiście nie przesądzają o skuteczności ekstraktów z buzdyganka w profilaktyce siwienia w wypadku ludzi (co pokazuje przykład relacji tribulum – testosteron). Póki co stanowią one jedynie ciekawostkę, trop którym można podążać szukając naturalnych sposobów zapobiegających siwieniu. Przy okazji warto przypomnieć, że na proces ten wpływa mają także niektóre hormony, takie jak kortyzol, czy adrenalina. Stąd też przekonanie, zgodnie z którym siwieje się od stresu jest jak najbardziej uzasadnione.

Effect of Tribulus terrestris extract on melanocyte-stimulating hormone expression in mouse hair follicles]. Yang LLu JWAn JJiang X.