Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Tribulus i siwienie

Tribulus i siwienie

PoTreningu

Tribulus terrestris zyskał sobie popularność w suplementacji sportowej jako roślina, która zwiększa poziom testosteronu. Chociaż badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym były bardzo obiecujące, to jednak w wypadku ludzi ich wyniki nie znalazły potwierdzenia. Choć wpływ wodnych ekstraktów z buzdyganka na libido jest odczuwalny przez niektóre osoby, to najprawdopodobniej niewiele ma to wspólnego z poziomem anabolicznych hormonów. W niedalekiej przyszłości okazać się jednak może, że substancje zawarte w tej roślinie stanowią skuteczny sposób na walkę… z siwieniem.

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 50 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 4000 posiłków i 500 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Siwienie to proces dekoloryzacji włosów związany z zanikiem naturalnego pigmentu. Jako podstawową przyczynę uznaje się obiegowo upływ czasu, nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne i środowiskowe. Wstępne badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że wysokie dawki wyciągów z buzdyganka wpływają na aktywność hormonu stymulującego melanocyty (MSH) powodując zwiększenie aktywności enzymu tyrozynazy, nasilenie proliferacji melanocytów, oraz zwiększonej syntezy pigmentu – melaniny. Oznacza to, że Tribulus terrestris może potencjalnie hamować proces siwienia włosów.

Badania przeprowadzone na myszach oczywiście nie przesądzają o skuteczności ekstraktów z buzdyganka w profilaktyce siwienia w wypadku ludzi (co pokazuje przykład relacji tribulum – testosteron). Póki co stanowią one jedynie ciekawostkę, trop którym można podążać szukając naturalnych sposobów zapobiegających siwieniu. Przy okazji warto przypomnieć, że na proces ten wpływa mają także niektóre hormony, takie jak kortyzol, czy adrenalina. Stąd też przekonanie, zgodnie z którym siwieje się od stresu jest jak najbardziej uzasadnione.

Effect of Tribulus terrestris extract on melanocyte-stimulating hormone expression in mouse hair follicles]. Yang LLu JWAn JJiang X.