Czy suplementacja kwasem hialuronowym wspiera kondycję stawów?

Ze stosowaniem suplementów diety wspomagających funkcjonowanie stawów wiąże się wiele kontrowersji. Z jednej strony intensywny marketing przekonuje nas bezustannie do ich wyjątkowej skuteczności, z drugiej badania naukowe rzadko kiedy dostarczają dowodów na przydatność zawartych w tego typu środkach substancji. Producenci suplementów jednak nie próżnują i wzbogacają oferowane preparaty o nowe składniki. „Hitem” ostatnich lat jest kwas hialuronowy, który podobno stanowić ma przełom w suplementacji wspierającej aparat ruchu. Czy jednak związek ten faktycznie posiada przypisywane mu właściwości?

Przeczytaj koniecznie:

Czy przysiady ze sztangą niszczą kolana?

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy to związek chemiczny należący do tzw. glikozoaminoglikanów, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. W odróżnieniu od innych popularnych składników suplementów wspierających kondycję stawów, takich jak chondroityna czy glukozamina, w ustroju nie tworzy wiązań kowalencyjnych z białkami, nie może więc tworzyć proteoglikanów (związków odpowiedzialnych za ściśliwość chrząstki i wiążących kolagen i elastynę). Niemniej jednak rola jaką kwas hialuronowy pełni w obrębie aparatu ruchu i tkanki łącznej jest nie do przecenienia. Za co ów związek odpowiada i jak wpływa na aparat ruchu?

Biologiczna rola kwasu hialuronowego

Choć jak wspomniałem, kwas hialuronowy nie buduje typowych proteoglikanów, tworzy za to struktury zwane agregatami, które umożliwiają ich łączenie w specjalne konstrukcje, wchłaniające wodę i odpowiadają za odporność chrząstki na przeciążenia . Kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za lepkość płynu wewnątrzstawowego stanowiąc jeden z głównych jego komponentów. Jest także newralgicznym składnikiem skóry i bierze udział w regeneracji tkanek.

Warto wiedzieć, iż w normalnych warunkach ludzki organizm posiada zdolność syntezy tego związku w takich ilościach by zaspokoić dobowe zapotrzebowanie. Niemniej jednak w pewnych stanach fizjologicznych, zwłaszcza u osób starszych, sportowców i osób narażonych na przeciążenie aparatu ruchu, podawanie tego środka z zewnątrz wydaje się zasadne. Czy jednak oprócz spekulacji istnieją dowody na korzyści wynikające z suplementacji kwasem hialuronowym?

Kontrowersje

Jeszcze do niedawna brakowało wyników badań weryfikujących wpływ kwasu hialuronowego na kondycję stawów, w których związek ten podawany był drogą pokarmową. Pojawiały się też teorie mówiące, iż związek ten ulega hydrolizie w świetle przewodu pokarmowego do cząstek elementarnych, które nie ulegają ponownej syntezie w ustroju, przez co suplementacja staje się jałowa. Sytuacja ta zmieniła się po opublikowaniu danych ze studium przeprowadzonego przez zespół naukowców kierowany przez dr Toshiyuki Tashiro.

Ciekawe badanie

W eksperymencie tym wzięło udział 60 uczestników ze zdiagnozowaną chorobą zwyrodnieniową stawów. Autorzy postanowili sprawdzić wpływ suplementacji kwasem hialuronowym na stan zdrowia stawu kolanowego. W tym celu przez 12 miesięcy część uczestników otrzymywała 200mg wspomnianego związku w postaci suplementu, a druga część - placebo.

Warto dodać, że przez cały czas trwania eksperymentu ani autorzy ani ochotnicy biorący w nim udział nie wiedzieli czy w kapsułkach przypisanych dla danej osoby jest składnik aktywny czy glukoza. Dodatkowo wszyscy biorący udział w badaniu poddawani byli treningowi, który obejmował ćwiczenia wzmacniające mięśnie czworogłowe uda. Jakie skutki przyniosły podjęte działania?