Warzywa i owoce, których nie należy trzymać w lodówce?

Lodówka jest urządzeniem pomagającym utrzymać świeżość i zdatność do spożycia wielu artykułów żywnościowych, zwłaszcza świeżych i nieprzetworzonych technologicznie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie produkty nadają się do tego by je w niej przetrzymywać. Niektórym pokarmom taki sposób przechowywania po prostu szkodzi, a wśród nich znaleźć można wiele warzyw i owoców.

Ziemniaki

Trzymanie ziemniaków w lodówce na szczęście nie jest szczególnie częstą praktyką. Warzywa te zupełnie się do tego nie nadają. Nie tylko brudzą powierzchnie lodówki i zajmują w niej sporo miejsca, to na dodatek pod wpływem niskiej temperatury szybko zmieniają smak – stają się nieprzyjemnie słodkawe i ciemnieją po ugotowaniu. Ziemniaki najlepiej jest przechowywać w temperaturze nie niższej niż 7 °C. Z drugiej strony niezbyt dobrze znoszą one także temperatury wysokie, co też jest pewnym problemem. Najlepsza dla ziemniaków jest temperatura około 12 °C.

Pomidor

Pomidory to warzywa (a w zasadzie, z botanicznego punktu widzenia – owoce), które zdecydowanie nie lubią niskiej temperatury. Tak więc w lodówce pomidory mogą po prostu zepsuć się szybciej (niż np. w sytuacji, w której przechowywane są w wiklinowym koszyku w temperaturze pokojowej), a nawet jeśli tak się nie stanie, to z pewnością po przechłodzeniu nie będą szczególnie smakowite…

Ogórki

Ogórki w zasadzie można przechowywać w lodówce, ale tylko jeśli panująca tam temperatura jest względnie wysoka i wynosi nie mniej niż 7 – 8 °C. Jeśli sytuacja wygląda inaczej, to niestety wspomniane warzywa mogą na tym stracić. Ogórki zatem – podobnie jak pomidory - najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Do lodówki natomiast włożyć można je wtedy, gdy zostaną pokrojone, bo w takiej formie, w pokojowych warunkach mogą zepsuć się szybciej.

Brzoskwinie

Brzoskwinie i nektarynki to niezwykle delikatne i soczyste owoce, z którymi trzeba obchodzić się z należytą starannością. Wbrew pozorom jednak lodówka to nie jest najlepsze miejsce do ich przechowywania, chłód sprawia bowiem, że tracą swój charakterystyczny koloryt i niepowtarzalny zapach, a ich miąższ staje się suchy i ginie jego charakterystyczna słodycz. To owoce, które lubią słońce i ciepło, ale też w przypadku których nie należy zbytnio ociągać się z konsumpcją.

Owoce egzotyczne

Egzotyczne owoce można trzymać w lodówce, ale należy pamiętać, że pod wpływem działania niskiej temperatury najczęściej zmieniają one swój wygląd i stają się nieapetyczne. Efekt ten występuje zwłaszcza w przypadku bananów, które po schłodzeniu niekiedy nawet w ciągu kilkunastu godzin ciemnieją. Na szczęście zmiana kolorytu skórki nie wpływa negatywnie na smakowitość owoców i ich trwałość.