Co to jest liofilizacja żywości?

Liofilizowane owoce, warzywa, a nawet mięso cieszą się coraz większą popularnością i stają się coraz łatwiej dostępne. Czym charakteryzują się takie produkty? Czy warto po nie sięgać?

Liofilizacja to proces suszenia produktów, podczas którego odsącza się z nich jedynie wodę. Najpierw produkty są zamrażane, następnie z zamrożonych owoców usuwane jest od 70% do 96% wody. Produkty te zachowują swoje wartości odżywcze oraz smak, mają niezmieniony kształt i formę w przeciwieństwie do tradycyjnego suszenia. Dzięki temu owoce można dłużej przechowywać, nie psują się, a jednocześnie wyglądają równie apetycznie, jak świeże.

Owoce liofilizowane zachowują piękny wygląd i kolor, dzięki czemu mogą być świetną ozdobą ciast, deserów i innych nie tylko słodkich potraw.

Liofilizaty są lżejsze i mniejsze niż ich konwencjonalne odpowiedniki, więc znakomicie nadają się do tego by je ze sobą zabrać na dłuższą wyprawę.

W zasadzie każdy produkt żywnościowy można poddać liofilizacji. Jedyne wymagania to zawartość wody oraz makroskładników (białek, węglowodanów, tłuszczy) – tak zwanej substancji suchej.

Liofilizowane owoce stanowią świetny dodatek do jogurtu, kefiru, jaglanki, ciasta, koktajlu. Jeśli chcesz zrobić odżywczy i smaczny koktajl, dodaj do niego liofilizowaną jeżynę lub jagodę – napój nabierze pięknego koloru, będzie też miał mnóstwo witamin i minerałów, które korzystnie wpływają na zdrowie.

Miłośnikom bardziej egzotycznych smaków na pewno spodoba się liofilizowane mango lub ananas, które doskonale smakują spożywane w postaci przekąski lub dodatku do potraw. Garść liofilizowanego mango, jagód czy truskawek można dodać do domowego muesli, jogurtu z owocami czy batoników zbożowych.

Jako codzienna przekąska bardzo dobrze sprawdzi się też liofilizowany banan. Jest on bogaty odżywczo, zaspokaja głód i na długo zapewnia uczucie sytości.

Do zbożowych ciasteczek czy batoników świetnie pasować będzie też żurawina liofilizowana. To bogate źródło witaminy C i minerałów, jest szczególnie polecana w sezonie grypowo-przeziębieniowym.

Liofilizowane warzywa mogą stanowić dodatek do omletów, ciast lub koktajli. Nadadzą im piękną barwę.

Liofilizowane buraki możesz zastosować jako podstawę do przygotowania barszczu lub do usmażenia i podania jako dodatek do mięsa. Jeśli chcesz poprawić kolor i smak wypieków, dodaj ekologiczne buraki liofilizowane do ciasta.

Wśród liofilizowanych warzyw dostępny jest także jarmuż, szpinak, a także pietruszka, czosnek czy też szczypiorek.

Liofilizowane mięso najlepiej sprawdzi się w formie przekąski. Najczęściej spotkać można wołowinę.

Liofilizowane produkty są bardzo wygodne w przechowywaniu i w użyciu. Zabierają bardzo mało miejsca i nie psują się. Dzięki czemu możemy trzymać schowaną paczkę malin i truskawek w szafce na wszelki wypadek.