Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Kuchnia
Trening rano czy wieczorem - kiedy lepiej trenować?

Trening rano czy wieczorem - kiedy lepiej trenować?

Tomasz Maciołek

Istnieje wiele sprzecznych opinii, co do pory wykonywania treningu siłowego. Wiele osób jest przekonanych, że poranny trening siłowy jest dobrym rozwiązaniem, gdy zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej. Po przespanej nocy organizm ma chętniej korzystać z tłuszczu zapasowego. Inni uważają, że najlepiej wypada trening, gdy zjemy już nieco kalorii, a nasze mięśnie są odżywione i metabolizm "gotowy do akcji".

Podpowiedź trenera:

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy - chętnie ułożymy profesjonalny plan za Ciebie. Dołącz do grona 90 000 zadowolonych klientów :)

  • Darmowe konsultacje z doświadczonym dietetykiem i trenerem
  • Ponad 6000 posiłków i 600 ćwiczeń, które możesz dowolnie wymieniać
Sprawdź ofertę

Osobiście, jako argumentu ZA, uznałbym, że nasz organizm rano jest wypoczęty i jesteśmy w stanie włożyć więcej sił w wykonywany trening, niż w ten wykonywany wieczorem - niezależnie od tego, co zjedliśmy przed wysiłkiem. 

W meta-badaniu opublikowanym w Chronobiology International,  australijscy naukowcy z Uniwersytetu Wiktorii opisują zagadnienie treningu wykonywanego rano oraz treningu w dalszej części dnia.

Badanie

Naukowcy przeanalizowali wcześniej wykonywane badania, gdzie uczestnicy trenowali siłowo rano lub wieczorem, a następnie ustalili, czy pora treningu miała wpływ na ich postępy. Naukowcy  przeanalizowali łącznie 11 badań naukowych, które uznali za wiarygodne i dostarczające realnych danych na temat pory wykonywanej aktywności. 

Wyniki

Okazuje się, że osoby trenujące rano były w stanie wygenerować większą siłę mięśniową, w porównaniu do osób, które wykonywały trening wieczorem - jednak różnica ta nie była istotna statystycznie. 

Naukowcy stwierdzili zgodnie, że dla sportowców, którym zależy na rozbudowie masy mięśniowej, jak i siły, pora treningu nie ma większego znaczenia. 

Wnioski

Wykonywanie treningu siłowego, niezależnie od pory dnia, jest tak samo skuteczne pod kątem budowy masy mięśniowej, jak i siły. Nie jest strategiczne, czy trenujecie rano czy trenujecie wieczorem. Pora dnia nie ma decydującego wpływu na to, jaki wynik osiągniecie. 

Ważne jest, aby wybrana pora treningowa pozwalała Wam na utrzymywanie wyznaczonych celów treningowych w dłuższej perspektywie czasu. Nasz organizm i tak zaadaptuje do wysiłku.

 

 


Źródła: Chronobiol Int. 31 stycznia 2019: 1-12. doi: 10.1080 / 07420528.2019.1567524.


W artykule mówimy o: Poprawa kondycji Trening