Bez silnej motywacji  nie schudniesz!

Jako dietetyk regularnie spotykam się z osobami, które deklarują, że chcą pozbyć się nadwagi. Zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim u wielu ludzi na co dzień nie przywiązujących zbytniej wagi do diety budzi się potrzeba wprowadzania kalorycznych restrykcji. Niestety bardzo często ta potrzeba ma charakter doraźny i jest swego rodzaju impulsem, który równie szybko pojawia się i – znika. Tymczasem brak solidnej motywacji udaremnić może efekt nawet najlepiej zaprojektowanej diety odchudzającej.

Przeczytaj koniecznie:

Beznadziejny przypadek u dietetyka

Czym jest motywacja

Motywacją jest to gotowość do podjęcia, ukierunkowania, ale i podtrzymywania działań w celu realizacji celu, który jest dla nas istotny. Motywacja stanowi rodzaj kodu uruchamiającego mechanizmy sprawiające, że podejmujemy określone wyzwanie i staramy się mu sprostać, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Bez motywacji – jest marazm i stagnacja.

Problemy z motywacją

Chociaż powszechnym jest przekonanie, że najtrudniej to się zabrać”, to problemy z motywacją mogą dotyczyć nie tylko etapu inicjującego podjęcie działań. W przypadku odchudzania wiele osób podejmuje pierwszy krok, rozpoczyna dietę na własną rękę czy też udaje się do dietetyka, niestety – szybko się zniechęca i zaprzestaje pracy nad sylwetką. Potocznie nazywane jest to „słomianym zapałem”,  który stanowi jedną z głównych przyczyn dietetycznych niepowodzeń.

Musisz odnaleźć w sobie motywację

Pierwsze co należy zrobić to zastanowić się „czy naprawdę chcę schudnąć?”, a jeśli tak – to dlaczego. Pamiętaj jednak, że uzasadnienie „bo jestem za gruba” czy bo jestem „za gruby” nie jest wystarczające, by wzbudzić motywację. Zastanów się jakie pozytywne skutki niesie za sobą utrata zbędnych kilogramów i które z owych skutków wydają Ci się najistotniejsze. Nie ważne czy chcesz zwiększyć swoje szanse na udany podryw na plaży czy może  liczą się dla Ciebie kwestie zdrowotne – musisz znaleźć sobie dobry, motywujący powód.

Motywacja nie jest dana nam raz na zawsze

Nawet jak odnajdziesz w sobie motywację i uda Ci się podjąć pierwsze działania w kierunku poprawy sylwetki, zapiszesz się na basen czy siłownie, zrezygnujesz ze słodyczy i frytek, to wiedz że motywacja niepodsycana – słabnie. Nie możesz więc stracić z oczu celu i musisz pamiętać o tym by cieszyć się z sukcesów – nawet drobnych i nie przejmować się porażkami. Wiem, że łatwo jest powiedzieć – a trudniej wprowadzić w życie, ale już sam fakt werbalizacji może mieć moc sprawczą.

Pointa

Bez motywacji – niestety raczej nie uda Ci się schudnąć, dlatego ważne jest by ją w sobie odnaleźć i konsekwentnie podsycać. Motywacje wzmocnić może rozmowa z dietetykiem lub trenerem oraz z osobami, którym udało się pokonać własne słabości i osiągnąć cel podobny do Twojego. Staraj się więc nie działać na własną rękę, szukaj pomocy i wsparcia i przede wszystkim nie poddawaj się! Schudnąć może każdy, problem polega na tym, że nie wszyscy jednak chcą tego wystarczająco mocno.