Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy dieta wegańska bogata w rośliny strączkowe może pomóc schudnąć?

Czy dieta wegańska bogata w rośliny strączkowe może pomóc schudnąć?
Wegetarianie i weganie, rezygnując z mięsa, szukają innej alternatywy dla pozyskania białka. Najczęściej stawiają na rośliny strączkowe, które są bardzo wdzięcznym produktem pozwalającym na przygotowanie właściwie wszystkiego. Ze strączków zrobisz lekką sałatkę, treściwą zupę, kotlety, pulpety, pasty kanapkowe, a nawet ciasta. Osoby na diecie roślinnej stawiają też na większe spożycie warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych.

Nie tylko korzyści zdrowotne

Dobrą wiadomością dla osób walczących z nadmiarowymi kilogramami może być to, że przejście na dietę wegańską może pomóc w utracie kilogramów oraz tkanki tłuszczowej, w tym także tłuszczu trzewnego (głęboko osadzony tłuszcz wokół narządów wewnętrznych). Badanie potwierdzające ten fakt opublikowano w czasopiśmie medycznym Journal Of The Academy Of Nutrition And Dietetics.

Co mówią badania naukowe?

Niekomercyjna grupa badawcza zebrała 244 dorosłe osoby z nadwagą. Badanych podzielono na kilka grup i każdej przydzielono inne założenia dietetyczne. Jedna z nich przeszła na dietę wegańską o niskiej zawartości tłuszczu, bez ograniczeń, jeśli chodzi o warzywa, owoce i rośliny strączkowe, druga z kolei miała się odżywiać jak do tej pory. Naukowcy monitorowali jakość diety uczestników, masę ciała, ilość tkanki tłuszczowej i wrażliwość na insulinę. Obserwacje trwały szesnaście tygodni, po czym zebrano informacje na temat spadków masy ciała. Osoby stosujące dietę wegańską straciły średnio 6 kg masy ciała, w tym 4 kg tłuszczu. Z kolei w grupie osób, które nie dokonały żadnych zmian w diecie, spadków nie było.

Nie da się tutaj nie wyciągnąć wniosków, że za sukces redukcyjny odpowiada wzrost spożycia warzyw i owoców, roślin strączkowych (jako alternatyw dla mięsa) i produktów pełnoziarnistych.

Dieta wegańska zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych

Naukowcy zauważyli również, że grupa wegan doświadczyła poprawy wrażliwości na insulinę. Ponadto uznano, że osoby, które były na diecie wegańskiej bardzo poprawiły jakość swojego odżywiania w przeciwieństwie do osób, które pozostały przy swoich starych nawykach.

Czy dieta wegańska pomaga schudnąć?

Powyższe badanie nie jest jedynym, które sugeruje, że dieta wegańska może pomóc zrzucić kilka kilogramów. Na potrzeby innego badania naukowcy z Danii przeprowadzili przegląd i metaanalizę 11 randomizowanych badań z udziałem 796 osób z nadwagą i/lub z rozpoznaną cukrzycą typu 2, w której porównali wpływ diet wegańskich do innych rodzajów diet. Brano pod uwagę takie czynniki jak masa ciała, poziom cukru we krwi, ciśnienie krwi, cholesterol i trójglicerydy. Wykazano wówczas, że już nawet trzy miesiące na diecie wegańskiej może prowadzić do znacznej utraty masy ciała u osób z nadwagą.

Podsumowanie

Przejście na dietę wegańską może pomóc w zrzuceniu nadmiarowych kilogramów. Wynika to w dużej mierze ze zmianą nawyków, wymianą przetworzonej żywności pochodzenia zwierzęcego na warzywa, owoce, strączki i produkty pełnoziarniste. Taka zmiana odżywiania pozwala na większe spożycie witamin i minerałów, i z pewnością zmniejsza też ilość kalorii w diecie.

Źródła: Https://www.Jandonline.Org/article/s2212-2672(22)00235-0/fulltext Https://easo.Org/vegan-diets-boost-weight-loss-lower-blood-sugar-in-adults-with-overweight-or-type-2-diabetes/

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.