WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy dieta wegetariańska odchudza lepiej?

Czy dieta wegetariańska odchudza lepiej?
Spożywając regularnie warzywa i owoce, dostarczasz swojemu organizmowi dużą dawkę przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Większość z nich stanowi również niskokaloryczną przekąskę. Być może właśnie dlatego niektóre osoby przechodzą na dietę wegetariańską z nadzieją, że szybciej zrzucą zbędne kilogramy. Czy to dobry pomysł? Czy rezygnacja z mięsa ułatwia kontrolę masy ciała?

Dieta wegetariańska a utrata masy ciała 

Dieta wegetariańska, która koncentruje się na owocach, warzywach, roślinnych źródłach białka, takich jak: tofu, tempeh, strączki, jest dość dobrą strategią odchudzania. Dlaczego? Dlatego, że są to niskokaloryczne produkty, bogate w błonnik i mają wysoką zawartość wody. Są sycące i zdrowe. 

Jest jednak druga strona medalu, bowiem wegetarianie bardzo często sięgają po węglowodany o wysokiej zawartości skrobi, takie jak np. makarony. Zakładając, że nie są weganami, dodają do tego ser lub śmietanę. Taki zestaw z pewnością dietetyczny nie jest. Wegetarianie, którzy żywią się w ten sposób, są bardziej narażeni na nadprogramowe kilogramy, niż osoby jedzące chude mięso, węglowodany z lepszych źródeł  i zdrowe tłuszcze. 

Już teraz powinien się nasunąć wniosek, że nie sama dieta daje gwarancję utraty kilogramów. Liczy się to, co i ile jemy.

Problemem wegetarian może być też niewystarczająca ilość białka w diecie. Białko zwiększa uwalnianie związków odpowiedzialnych za odczuwanie sytości. Jeśli się nie najemy posiłkiem, wówczas trudniej się powstrzymać od podjadania, a przekąski nie są sprzymierzeńcem żadnej diety. Na nieodpowiednią ilość białka są narażone szczególnie osoby, które dopiero wchodzą na ścieżkę wegetarianizmu i nie potrafią jeszcze czerpać białka z roślinnych źródeł, albo nie są w stanie ich dobrze strawić. Ciężko jest z dnia na dzień wprowadzić do diety duże ilości strączków. Nasz organizm musi się stopniowo na nie przestawić i nauczyć trawić.

A co mówią badania na temat diety wegetariańskiej?

Pomimo tego, że przed wegetarianami stoi sporo wyzwań, to jednak większość badań wskazuje na to, że takim osobom łatwiej kontrolować swoją wagę. Okazuje się, że wegetarianie rzadziej mają problemy z wagą, niż osoby jedzące mięso. Ci, którzy stawiają na duże ilości warzyw i owoców, są również mniej narażeni na ryzyko niektórych chorób, takich jak nadciśnienie czy choroby serca.

Czy powinieneś przejść na wegetarianizm tylko dlatego, żeby schudnąć?

Nie musisz przechodzić na wegetarianizm, żeby schudnąć. Jest mnóstwo innych sposobów. Większość osób, decydując się na wegetariański styl życia, robi to ze względów etycznych czy religijnych. Jeśli lubisz mięso, to wcale nie musisz z niego rezygnować. Wystarczy, że uzupełnisz swoją dietę o warzywa, owoce, będziesz dbać o harmonię w swoich posiłkach, dostarczając sobie wszystkich niezbędnych składników.

Dobrym pomysłem jest dodanie także do swojej diety nieco większej ilości roślinnych źródeł białka, jak alternatywa dla mięsa, szczególnie tego przetworzonego. 

Jeśli jednak myślisz o diecie wegetariańskiej, to pamiętaj, że wymaga ona przygotowania, aby uniknąć niedoborów żywieniowych. Diety wegetariańskie są często ubogie w żelazo, witaminę B12, cynk i wapń. Ważne jest, aby mieć tę świadomość i wziąć to pod uwagę podczas układania swojego menu.

Podsumowanie

Dieta wegetariańska oparta na owocach i warzywach, ograniczająca spożywanie przetworzonej żywności i węglowodanów o dużej zawartości skrobi, może pomóc w odchudzaniu. Wynika to jednak z dość niskiej kaloryczności spożywanych produktów. Te same korzyści możesz uzyskać jedząc także chude mięso, więc wcale nie jest powiedziane, że dieta wegetariańska ma jakąś przewagę w temacie odchudzania.