Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czym się różni dynia Hokkaido od zwykłej dyni?

Czym się różni dynia Hokkaido od zwykłej dyni?
Nie każda dynia jest taka sama. W zależności od odmiany różnią się między sobą kształtem, barwą, wielkością, a także smakiem i właściwościami. Jedną z odmian dyni jest dynia o egzotycznie brzmiącej nazwie. Mowa o dyni Hokkaido, która staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Czym charakteryzuje się dynia Hokkaido? I dlaczego warto włączyć ją do diety?

Na pierwszy rzut oka dynia Hokkaido odróżnia się od zwykłej dyni wielkością. Hokkaido jest dynią małą. Z reguły nie waży więcej niż dwa, góra trzy kilogramy. Charakteryzuje ją również piękny, intensywny, pomarańczowy kolor. Z punktu widzenia osoby przygotowującej posiłki, dynia Hokkaido jest najlepszym możliwym wyborem, jeśli chodzi o dynię, z tego prostego powodu, że nie trzeba obierać jej ze skórki. Jedyne, o co trzeba zrobić, to umycie warzywa, a po jego rozkrojeniu usunąć pestki i włókna.

Przy gotowaniu lub pieczeniu dynia Hokkaido mniej rozpada się niż dynia tradycyjna. Dlatego jeśli chcemy zrobić potrawę, w której zostaną całe kawałki dyni, wybierzmy tę odmianę. Dynie Hokkaido sprawdzają się jako składnik leczo, gulaszów i tart.

Upieczona lub ugotowana charakteryzuje się delikatnie orzechowo-słodkim smakiem.

Dlaczego warto sięgać po to jesienne warzywo?

Dynia Hokkaido jest nie tylko smaczna, ale i bogata w wartości odżywcze.

Wspomnianą wcześniej intensywną, pomarańczową barwę dynia Hokkaido zawdzięcza karotenoidom. W dyni jest więcej karotenu niż w marchewce. Karoten wpływa pozytywnie na wzrok, a także chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Dynia to bogate źródło witamin z grupy B, witaminy A, C oraz fosforu, żelaza, wapnia, potasu i magnezu. Już nieco ponad 100 g dyni Hokkaido pokrywa dzienną dawkę na witaminę A.

Dynia Hokkaido ma właściwości odtruwające i oczyszczające, dzięki czemu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie nerek i wątroby.

Ze względu na dużą zawartość witamin, minerałów i karotenu, zupy krem z dyni zaleca się małym dzieciom.

Dynia jest warzywem niskokalorycznym. W 100 gramach dyni Hokkaido znajduje się około 35 kcal. Warzywo to jest również bogate w błonnik. W 100 g znajdziemy go prawie 1 gram. Jedzenie dyni jest więc zalecane w dietach redukcyjnych, gdyż nie zawiera wielu kalorii, jest bogata odżywczo, a przy tym syci na długo.

Dynia Hokkaido zawiera sporo węglowodanów, bo około 8 gram na 100 g. Nie należy traktować tego jednak, jak jej mankamentu. Z powodzeniem może zastępować w posiłku bataty lub ziemniaki.

Zastosowania kulinarne dyni Hokkaido są bardzo szerokie. Można ją stosować jedynie jako dodatek do zup i potraw. Idealnie sprawdza się jako baza warzywnych kremów. Jest ona jednak również świetnym dodatkiem do gulaszów, lecza, zapiekanek, tart, a nawet słodkich wypieków Dynia hokkaido smakuje świetnie nawet jeśli jedynie ją upieczemy, posypiemy dowolnymi przyprawami i skropimy oliwą z oliwek.

Podsumowanie

Dynia Hokkaido jest dużo mniejsza niż tradycyjna dynia. Zawiera dużo witamin z gruby B oraz karoten. Nie trzeba jej obierać ze skórki i nie rozpada się w czasie gotowania. Ponieważ warzywo to jest aktualnie łatwo dostępne, polecam wypróbować je w swoich daniach.