Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Fast foody czynią cię leniwym!

Fast foody czynią cię leniwym!
Nie od dziś wiadomo, iż menu oparte na frytkach, hamburgerach, słodyczach i innych mocno technologicznie przetworzonych produktach żywnościowych, stanowi spore zagrożenie dla zdrowia, estetyki sylwetki, a także znacznie utrudnia rozwijanie formy sportowej. Okazuje się jednak, że negatywne konsekwencje dotyczą także samopoczucia, funkcji kognitywnych i chęci do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku.

Fast foody – krótkotrwała przyjemność i długoterminowe skutki

Spożywanie niezdrowego jedzenia stanowi źródło chwilowej, ale nierzadko bardzo dużej przyjemności. Po spożyciu porcji frytek czy ulubionej pizzy ogarnia nas uczucie satysfakcji, wynikające z zaspokojenia głodu i zadowolenia kubków smakowych. Sięganie jednak po przetworzoną żywność, za każdym razem gdy tylko dopada nas głód, stanowi spore zagrożenie dla zdrowia i kondycji metabolicznej organizmu, o problemach z masą i składem ciała nawet nie wspominając. Dodatkowym skutkiem wynikającym ze spożywania żywności bogatej w puste kalorie, deficytowej w witaminy i składniki mineralne, jest występowanie ciągłego uczucia zmęczenia, zmniejszenia motywacji i chęci do podejmowania jakiegokolwiek wysiłku. Brak energii i ochoty do działania, a także życiowy marazm mogą zatem wynikać z niewłaściwych wyborów żywieniowych. Jak pokazują badania naukowców, skutki tego typu odżywiania są długoterminowe i mogą się utrzymywać przez bardzo długi czas - nawet po zmianie nawyków żywieniowych i trybu życia na zdrowsze. Dlatego, jak podkreślają specjaliści, tak ważna jest trwała zmiana  sposobu odżywiania – okazjonalne, dwutygodniowe incydenty z nieprzetworzoną żywnością nie rozwiązują problemu. Do innych negatywnych skutków związanych z jedzeniem fast foodów, o których wspomina się rzadko, należą: problemy trawienne i zaburzenie pracy przewodu pokarmowego, zwiększone ryzyko występowania depresji (szczególnie u młodzieży i nastolatków), a także zaburzenia funkcji poznawczych.

Stereotypy dotyczące ludzi z nadwagą

Stereotypowo uważa się, iż problemy z masą i składem ciała wielu osób są konsekwencją lenistwa, prowadzeniem siedząco-leżącego trybu życia i brakiem samodyscypliny.  Tymczasem sprawa jest bardziej skomplikowana, jak sugerują autorzy omawianego eksperymentu. Osoby z nadmiarem tkanki tłuszczowej niekoniecznie stają się takie ze względu na lenistwo, to raczej sposób odżywiania bogaty w przetworzoną żywność zmniejsza ochotę na podejmowanie wysiłku, a także negatywnie wpływa na mechanizmy związane z samokontrolą i samodyscypliną. Bardzo prawdopodobne jest, że niewłaściwa dieta prowadząca do rozwoju nadwagi czy otyłości jest przyczyną, a nie skutkiem lenistwa.

Wnioski

Spożywanie fast foodów i przetworzonej technologicznie żywności może zmniejszać chęć do podejmowania aktywności fizycznej, osłabia motywację i sprzyja siedząco-leżącemu trybowi życia. Negatywne skutki regularnego konsumowania pizzy czy słodyczy mają charakter długoterminowy, a jedynie trwała zmiana nawyków żywieniowych i trybu życia może pomóc je zniwelować.