Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Olej kokosowy wspomaga odchudzanie

Tłuszcz, który odchudza? Czy to w ogóle możliwe? Okazuje się że tak! Ciągle niezbyt popularny i powszechnie niedoceniany olej kokosowy ma takie właśnie właściwości. Włączenie go do diety stanowić może znakomity sposób na przyspieszenie redukcji tkanki tłuszczowej. Na jakiej zasadzie się to dzieje?

Co siedzi w kokosowym tłuszczu?

Wbrew temu co można byłoby się spodziewać, olej kokosowy nie jest niewyczerpalnym źródłem niezliczonej ilości magicznych składników. Nie zawiera ani znaczącej dawki witamin, ani białka, błonnika czy substancji mineralnych. Składa się on w zasadzie tylko i wyłącznie z tłuszczu. Tyle, ze jest to nie byle jaki tłuszcz, a unikalny kompleks kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych (w naszej diecie dominują kwasy długołańcuchowe), charakteryzujących się zgoła innymi właściwościami biologicznymi i innym metabolizmem. Wprowadzenie ich do diety może okazać sie znakomitym sposobem na przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej!

Olej kokosowy przyspiesza przemianę materii

Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe wchodzące w skład oleju kokosowego posiadają unikalną zdolność do przyspieszania tempa przemiany materii. Jest to związane ze zjawiskiem termogenezy poposiłkowej, czyli wzrostu wydatkowania energii wywołanej trawieniem, wchłanianiem i metabolizowaniem pokarmu i składników w nim obecnych. W przypadku kwasów tłuszczowych śrendiołańcuchowych efekt ten jest niewspółmiernie silniejszy niż przypadku wszystkich innych tłuszczów pokarmowych. Innymi słowy używając oleju kokosowego zamiast innych olejów można zwiększyć wydatkowanie energii, co jest czynnikiem przyspieszającym odchudzanie.

Olej kokosowy zmniejsza łaknienie

Okazuje się, że tłuszcze zawarte w oleju kokosowym wykazują nie tylko zdolność do zwiększania wydatkowania energii, ale także pomagają kontrolować spożycie pokarmu, hamując łaknienie. Trudno powiedzieć jaki dokładnie jest mechanizm tej zależności, istnieją przypuszczenia, że jest on powiązany z tym, iż podczas metabolizmu średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych powstają ciała ketonowe. Związki te wpływają hamująco na ośrodek głodu w mózgu, doprowadzając do zmniejszenia chęci konsumpcji. Jest to nieoceniona zaleta w okresie stosowania diet z deficytem energetycznym.

Olej kokosowy pomaga pozbyć się niebezpiecznego tłuszczu trzewnego

Tłuszcz trzewny, czyli ten zlokalizowany wewnątrz jamy brzusznej nie tylko przyczynia się do wyraźnego zaburzenia kompozycji sylwetki powodując wzrost obwodu talii, ale dodatkowo też jest niezwykle aktywny metabolicznie produkując i uwalniając związki niebezpieczne dla układu krążenia. W badaniach naukowych zaobserwowano, że ubogoenergetyczna dieta uwzględniająca pewną dawkę energii z oleju kokosowego w sposób wyraźnie skuteczniejszy pozwala pozbyć się tłuszczu trzewnego niż izokaloryczna dieta pozbawiona tego dodatku (w zamian w badaniu użyty został olej sojowy).

Podsumowanie

Jak widać olej kokosowy może stanowić niezwykle cenny składnik diety, zwłaszcza – diety odchudzającej. Badania naukowe wskazują, że posiada on szereg właściwości wspomagających utratę nadprogramowych kilogramów. Należy jednak mieć na uwadze, że to też… tłuszcz, iż jest wysokokaloryczny. Nie należy więc objadać się nim bezkarnie, bo efekt może okazać się odwrotny od zamierzonego.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.