Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Bez silnej motywacji nie schudniesz!

Bez silnej motywacji  nie schudniesz!
Jako dietetyk regularnie spotykam się z osobami, które deklarują, że chcą pozbyć się nadwagi. Zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim u wielu ludzi na co dzień nie przywiązujących zbytniej wagi do diety budzi się potrzeba wprowadzania kalorycznych restrykcji. Niestety bardzo często ta potrzeba ma charakter doraźny i jest swego rodzaju impulsem, który równie szybko pojawia się i – znika. Tymczasem brak solidnej motywacji udaremnić może efekt nawet najlepiej zaprojektowanej diety odchudzającej.

Czym jest motywacja?

Motywacją jest to gotowość do podjęcia, ukierunkowania, ale i podtrzymywania działań w celu realizacji celu, który jest dla nas istotny. Motywacja stanowi rodzaj kodu uruchamiającego mechanizmy sprawiające, że podejmujemy określone wyzwanie i staramy się mu sprostać, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Bez motywacji – jest marazm i stagnacja.

Problemy z motywacją

Chociaż powszechne jest przekonanie, że najtrudniej to się zabrać, to problemy z motywacją mogą dotyczyć nie tylko etapu inicjującego podjęcie działań. W przypadku odchudzania wiele osób podejmuje pierwszy krok, rozpoczyna dietę na własną rękę czy też udaje się do dietetyka, niestety – szybko się zniechęca i zaprzestaje pracy nad sylwetką. Potocznie nazywane jest to „słomianym zapałem”,  który stanowi jedną z głównych przyczyn dietetycznych niepowodzeń.

Musisz odnaleźć w sobie motywację

Pierwsze co należy zrobić to zastanowić się „czy naprawdę chcę schudnąć?”, a jeśli tak – to dlaczego. Pamiętaj jednak, że uzasadnienie „bo jestem za gruba” czy bo jestem „za gruby”, nie jest wystarczające, by wzbudzić motywację. Zastanów się jakie pozytywne skutki niesie za sobą utrata zbędnych kilogramów i które z owych skutków wydają Ci się najistotniejsze. Nie ważne czy chcesz zwiększyć swoje szanse na udany podryw na plaży czy może  liczą się dla Ciebie kwestie zdrowotne – musisz znaleźć sobie dobry, motywujący powód.

Motywacja nie jest dana nam raz na zawsze

Nawet jak odnajdziesz w sobie motywację i uda Ci się podjąć pierwsze działania w kierunku poprawy sylwetki, zapiszesz się na basen czy siłownie, zrezygnujesz ze słodyczy i frytek, to wiedz, że motywacja niepodsycana – słabnie. Nie możesz więc stracić z oczu celu i musisz pamiętać o tym, by cieszyć się z sukcesów – nawet drobnych i nie przejmować się porażkami. Wiem, że łatwo jest powiedzieć – a trudniej wprowadzić w życie, ale już sam fakt werbalizacji może mieć moc sprawczą.

Podsumowanie

Bez motywacji – niestety raczej nie uda Ci się schudnąć, dlatego ważne jest, by ją w sobie odnaleźć i konsekwentnie podsycać. Motywacje wzmocnić może rozmowa z dietetykiem lub trenerem oraz z osobami, którym udało się pokonać własne słabości i osiągnąć cel podobny do Twojego. Staraj się więc nie działać na własną rękę, szukaj pomocy i wsparcia i przede wszystkim nie poddawaj się! Schudnąć może każdy, problem polega na tym, że nie wszyscy jednak chcą tego wystarczająco mocno.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.