Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Bez silnej motywacji nie schudniesz!

Bez silnej motywacji  nie schudniesz!
Jako dietetyk regularnie spotykam się z osobami, które deklarują, że chcą pozbyć się nadwagi. Zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim u wielu ludzi na co dzień nie przywiązujących zbytniej wagi do diety budzi się potrzeba wprowadzania kalorycznych restrykcji. Niestety bardzo często ta potrzeba ma charakter doraźny i jest swego rodzaju impulsem, który równie szybko pojawia się i – znika. Tymczasem brak solidnej motywacji udaremnić może efekt nawet najlepiej zaprojektowanej diety odchudzającej.

Czym jest motywacja

Motywacją jest to gotowość do podjęcia, ukierunkowania, ale i podtrzymywania działań w celu realizacji celu, który jest dla nas istotny. Motywacja stanowi rodzaj kodu uruchamiającego mechanizmy sprawiające, że podejmujemy określone wyzwanie i staramy się mu sprostać, aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Bez motywacji – jest marazm i stagnacja.

Problemy z motywacją

Chociaż powszechnym jest przekonanie, że najtrudniej to się zabrać”, to problemy z motywacją mogą dotyczyć nie tylko etapu inicjującego podjęcie działań. W przypadku odchudzania wiele osób podejmuje pierwszy krok, rozpoczyna dietę na własną rękę czy też udaje się do dietetyka, niestety – szybko się zniechęca i zaprzestaje pracy nad sylwetką. Potocznie nazywane jest to „słomianym zapałem”,  który stanowi jedną z głównych przyczyn dietetycznych niepowodzeń.

Musisz odnaleźć w sobie motywację

Pierwsze co należy zrobić to zastanowić się „czy naprawdę chcę schudnąć?”, a jeśli tak – to dlaczego. Pamiętaj jednak, że uzasadnienie „bo jestem za gruba” czy bo jestem „za gruby” nie jest wystarczające, by wzbudzić motywację. Zastanów się jakie pozytywne skutki niesie za sobą utrata zbędnych kilogramów i które z owych skutków wydają Ci się najistotniejsze. Nie ważne czy chcesz zwiększyć swoje szanse na udany podryw na plaży czy może  liczą się dla Ciebie kwestie zdrowotne – musisz znaleźć sobie dobry, motywujący powód.

Motywacja nie jest dana nam raz na zawsze

Nawet jak odnajdziesz w sobie motywację i uda Ci się podjąć pierwsze działania w kierunku poprawy sylwetki, zapiszesz się na basen czy siłownie, zrezygnujesz ze słodyczy i frytek, to wiedz że motywacja niepodsycana – słabnie. Nie możesz więc stracić z oczu celu i musisz pamiętać o tym by cieszyć się z sukcesów – nawet drobnych i nie przejmować się porażkami. Wiem, że łatwo jest powiedzieć – a trudniej wprowadzić w życie, ale już sam fakt werbalizacji może mieć moc sprawczą.

Pointa

Bez motywacji – niestety raczej nie uda Ci się schudnąć, dlatego ważne jest by ją w sobie odnaleźć i konsekwentnie podsycać. Motywacje wzmocnić może rozmowa z dietetykiem lub trenerem oraz z osobami, którym udało się pokonać własne słabości i osiągnąć cel podobny do Twojego. Staraj się więc nie działać na własną rękę, szukaj pomocy i wsparcia i przede wszystkim nie poddawaj się! Schudnąć może każdy, problem polega na tym, że nie wszyscy jednak chcą tego wystarczająco mocno.