WOW! PROMOCJA BLACK FRIDAY -50%! -50% na wszystkie plany dieta i trening z kodem "BLACKFRIDAY" Skorzystaj z promocji

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Dlaczego kobiety kochają sałatki?

Dlaczego kobiety kochają sałatki?
Mało który mężczyzna zawraca sobie głowę przygotowywaniem pożywnej i kolorowej sałatki. Statystycznie rzadziej panowie zamawiają też tę smaczną potrawę w restauracjach. Z kolei w przypadku kobiet, sałatka to bardzo często ulubione danie, szczególnie często zamawiane podczas spotkań z mężczyznami, randek czy spotkaniach w większym, mieszanym gronie. Czy kobiecą „miłość” do sałatek można w jakiś sposób wytłumaczyć?

Stereotypowy podział żywności

Mięso oraz wszelkie tłuste i konkretne pokarmy to jedzenie postrzegane jako typowo męskie. Z kolei warzywa, owoce, słodkości to produkty preferowane przez panie. Oczywiście jest to podział bardzo nieprecyzyjny, pełen nie zawsze aktualnych stereotypów. Nie mniej jednak również dziś, jeśli spotkamy w restauracji parę (kobietę i mężczyznę) i niedyskretnie zerkniemy w ich talerze, to prawdopodobnie u pana zaobserwujemy sztukę mięsa (na przykład w postaci solidnego steka), a u pani talerz pełen rozmaitych, kolorowych warzyw i dodatków. Naukowcy zaczęli się zastanawiać w jaki sposób można wytłumaczyć kobiecą miłość do warzyw i w jakich okolicznościach nabiera ona szczególnego znaczenia…

Sałata prawdę Ci powie…

Grupa naukowców obserwowała zwyczaje żywieniowe kobiet na podstawie licznej grupy studentek spożywających posiłek na jednej z kanadyjskich stołówek. I cóż się okazało? Otóż panie znacznie bardziej zwracały uwagę na zawartość swojego talerza i jego wartość odżywczą, wtedy gdy spożywały posiłek w towarzystwie mężczyzn. Warto zaznaczyć, iż posiłki przez nie wybierane charakteryzowały się znacznie niższą kalorycznością niż w przypadku pań spożywających posiłek wyłącznie pośród koleżanek. Co ciekawe, im więcej mężczyzn było w pobliżu tym posiłek był bardziej niskokaloryczny i prozdrowotny. Naukowcy wysnuli zatem hipotezę, iż w przypadku kobiet dobór określonych pokarmów pełni podobną rolę co odpowiedni strój, dodatki, fryzura, makijaż – pokazuje i podkreśla jak bardzo są atrakcyjne.  Delikatne, jakby od niechcenia, „skubanie” warzyw postrzegane jest przez mężczyzn jako kobiece i pociągające. Tak jakby zielone liście sałaty miały moc przekonywania o dobrym zdrowiu, sile, witalności, dbaniu o siebie etc.. Z kolei panie „wciągające” pośpieszenie ogromne ilości jedzenia – w tym krwiste mięso,  dość często wzbudzają zaciekawienie, rzadziej  postrzegane bywają jako kobiece.

Wnioski

Wg specjalistów zamiłowanie kobiet do spożywania sałatek może być odpowiedzią na męskie postrzeganie i ocenę kobiecości. Wg panów, stereotypowo patrząc oczywiście, kobieta jedząca mało, to kobieta atrakcyjniejsza i godniejsza uwagi. Sałatka to zatem sposób komunikacji - panie zamawiając kolorową miskę warzyw wysyłają oczywiste sygnały „zobacz jaka jestem piękna, jak dbam o siebie,  swoje zdrowie  i wygląd”. Nie dajmy się jednak zwariować, wiele pań spożywa sałatki po prostu dlatego, że jest to danie bardzo smaczne i przyjazne zdrowiu i sylwetce.