Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dlaczego kobiety kochają sałatki?

Dlaczego kobiety kochają sałatki?
Mało który mężczyzna zawraca sobie głowę przygotowywaniem pożywnej i kolorowej sałatki. Statystycznie rzadziej panowie zamawiają też tę smaczną potrawę w restauracjach. Z kolei w przypadku kobiet, sałatka to bardzo często ulubione danie, szczególnie często zamawiane podczas spotkań z mężczyznami, randek czy spotkaniach w większym, mieszanym gronie. Czy kobiecą „miłość” do sałatek można w jakiś sposób wytłumaczyć?

Stereotypowy podział żywności

Mięso oraz wszelkie tłuste i konkretne pokarmy to jedzenie postrzegane jako typowo męskie. Z kolei warzywa, owoce, słodkości to produkty preferowane przez panie. Oczywiście jest to podział bardzo nieprecyzyjny, pełen nie zawsze aktualnych stereotypów. Niemniej jednak również dziś, jeśli spotkamy w restauracji parę (kobietę i mężczyznę) i niedyskretnie zerkniemy w ich talerze, to prawdopodobnie u pana zaobserwujemy sztukę mięsa (na przykład w postaci solidnego steka), a u pani talerz pełen rozmaitych, kolorowych warzyw i dodatków. Naukowcy zaczęli się zastanawiać, w jaki sposób można wytłumaczyć kobiecą miłość do warzyw i w jakich okolicznościach nabiera ona szczególnego znaczenia…

Sałata prawdę Ci powie…

Grupa naukowców obserwowała zwyczaje żywieniowe kobiet na podstawie licznej grupy studentek spożywających posiłek na jednej z kanadyjskich stołówek. I cóż się okazało? Otóż panie znacznie bardziej zwracały uwagę na zawartość swojego talerza i jego wartość odżywczą, wtedy gdy spożywały posiłek w towarzystwie mężczyzn. Warto zaznaczyć, iż posiłki przez nie wybierane charakteryzowały się znacznie niższą kalorycznością niż w przypadku pań spożywających posiłek wyłącznie pośród koleżanek. Co ciekawe, im więcej mężczyzn było w pobliżu, tym posiłek był bardziej niskokaloryczny i prozdrowotny. Naukowcy wysnuli zatem hipotezę, iż w przypadku kobiet dobór określonych pokarmów pełni podobną rolę co odpowiedni strój, dodatki, fryzura, makijaż – pokazuje i podkreśla, jak bardzo są atrakcyjne. Delikatne, jakby od niechcenia, „skubanie” warzyw postrzegane jest przez mężczyzn jako kobiece i pociągające. Tak jakby zielone liście sałaty miały moc przekonywania o dobrym zdrowiu, sile, witalności, dbaniu o siebie etc. Z kolei panie „wciągające” pośpieszenie ogromne ilości jedzenia – w tym krwiste mięso, dość często wzbudzają zaciekawienie, rzadziej postrzegane bywają jako kobiece.

Podsumowanie

Według specjalistów zamiłowanie kobiet do spożywania sałatek może być odpowiedzią na męskie postrzeganie i ocenę kobiecości. Według panów, stereotypowo patrząc oczywiście, kobieta jedząca mało, to kobieta atrakcyjniejsza i godniejsza uwagi. Sałatka to zatem sposób komunikacji - panie zamawiając kolorową miskę warzyw wysyłają oczywiste sygnały „zobacz jaka jestem piękna, jak dbam o siebie, swoje zdrowie i wygląd”. Nie dajmy się jednak zwariować, wiele pań spożywa sałatki po prostu dlatego, że jest to danie bardzo smaczne i przyjazne zdrowiu i sylwetce.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.