Wyłącz dodatki blokujące reklamy, żeby zaakceptować ustawienia ciasteczek.

Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Owoce i warzywa a zakwaszenie organizmu

Owoce i warzywa a zakwaszenie organizmu
Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, popularnie zwane „zakwaszeniem”, to problem który dotyczyć może bardzo dużej liczby osób. O ile zakwaszenie organizmu znane jako stan kliniczny (kwasica metaboliczna), jest trudne do osiągnięcia przy pomocy samych zabiegów żywieniowych, o tyle „przewlekła, łagodna kwasica metaboliczna” (tzw. kwasica utajona) może być szybkim następstwem źle zbilansowanej diety.

Czym jest równowaga kwasowo-zasadowa?

Jest to odpowiedni stosunek kationów (jonów o ładunku dodatnim) i anionów (jonów o ładunku ujemnym) w płynach ustrojowych, warunkujący utrzymanie właściwego pH dla prawidłowego przebiegu procesów życiowych. Już niewielkie odchylenia od normy powodują zaburzenia pracy enzymów i upośledzenie metabolizmu. Co prawda organizm dysponuje kilkoma mechanizmami „buforującymi”, które pozwalają równowagę utrzymać, jednakże w procesach tych zużywa się wiele cennych dla naszego zdrowia związków, takich jak choćby niezbędne nam elektrolity oraz dochodzi też do nasilonego katabolizmu białek. Zmieniać może się też wykorzystanie składników pokarmowych przez nasz organizm, a także upośledzony zostać może metabolizm niektórych leków.

Kilka prostych zabiegów żywieniowych, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem

Ponieważ źródłem kwasów i zasad są składniki pokarmowe zawarte w żywności, a w naszej diecie dominuje żywności o charakterze kwasotwórczym, komponując jadłospis należy po prostu zestawiać pokaramy w odpowiedni sposób. Spożywając produkty o charakterze kwasotwórczym, a są nimi głownie pokarmy pochodzenia zwierzęcego, warto uzupełniać danie o pokarmy zasadotwórcze, którymi dla odmiany są te pochodzenia roślinnego (oprócz produktów zbożowych). Każdy posiłek zawierający mięso, jaja, ryby, sery, a także kasze, płatki owsiane, pieczywo, ryż czy makaron powinien uwzględniać także warzywa, przede wszystkim te zielone, tudzież owoce, również te kwaśne. Nie koniecznie bowiem produkty o kwaśnym smaku mają działanie zakwaszające, najczęściej jest wręcz odwrotnie.

Podsumowanie

Wielu osobom wydaje się, że owoce i warzywa to po prostu witaminy, które w razie braków, czy niskiego spożycia uzupełnić można suplementem. Tymczasem są one źródłem również składników o charakterze zasadotwórczym i stanowią niezbędny element zdrowej diety. Szczególnie wysokobiałkowe modele żywieniowe, obfitujące w mięso, jaja czy sery powinny uwzględniać wysoką podaż warzyw i owoców, które są w stanie zneutralizować kwasotwórczy potencjał pokarmów zwierzęcych i przyczynić się do utrzymania dobrego stanu zdrowia, a także formy sportowej i kondycji psychicznej.

Mamy aplikację!

Hej! Z przyjemnością zapraszamy Cię do pobrania naszej nowej aplikacji, która pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Przygotowaliśmy ją z myślą o Tobie, by ułatwić Ci trzymanie się diety i planu treningowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat aplikacji oraz ją pobrać? Zrobisz to poprzez Google Play: