Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Żeńskie hormony płciowe biorą udział w kontroli apetytu

Estrogeny to grupa żeńskich hormonów płciowych, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie organizmu kobiet jak i mężczyzn. Hormony te odpowiadają za rozwój żeńskich cech płciowych, przebieg cyklu menstruacyjnego, zachowanie i popęd seksualny, gospodarkę wapniową, lipidową, białkową. Niedobór estrogenów u kobiet powoduje zanik miesiączki, zaburzenia płodności, zanik cech płciowych, a u mężczyzn – co pewnie wielu panów zdziwi - niepłodność czy zaburzenia libido.

Ostatnio pojawiało się sporo wyników badań, zgodnie z którymi estrogeny wywierają silny wpływ na pobór pokarmu (apetyt) i metabolizm. Modyfikować mogą one wrażliwość na działanie innych hormonów, takich jak leptyna, grelina czy insulina.

Badania wykonane na modelu zwierzęcym wykazały, że estrogeny, działając na dwa ośrodki umiejscowione w podwzgórzu, wpływają na kontrolę masy ciała poprzez regulację łaknienia i wydatkowania energii.

U samic myszy pozbawionych receptora estrogenowego „alfa” szybko dochodziło do otyłości i chorób, takich jak cukrzyca i miażdżyca.

Autorzy badań, w których odkryto zależność pomiędzy estrogenami, a przemianą materii i apetytem, uważają, że bardzo istotne jest utrzymanie poziomu hormonów płciowych w fizjologicznej równowadze.

Ich zdaniem już niewielkie odchylenia od normy, spowodowane choćby stosowaniem roślinnych związków zbliżonej do nich budowie (fitosterole), mogą wywołać niekorzystne zmiany prowadzące nie tylko do problemów z masą i składem ciała, ale także zwiększające ryzyko wystąpienia niektórych chorób metabolicznych.

Potrzebne są dalsze badania dotyczące nie tylko estrogenów i receptorów estrogenowych w powiązaniu z metabolizmem, ale także odnoszące się do roli androgenów i receptorów androgenowych.

Źródła: UT Southwestern Medical Center. "Estrogen works in the brain to keep weight in check, study shows." ScienceDaily, 20 Oct. 2011. Web. 23 Oct. 2011 Distinct hypothalamic neurons mediate estrogenic effects on energy homeostasis and reproduction. Xu Y, Nedungadi TP, Zhu L, Sobhani N, Irani BG, Davis KE, Zhang X, Zou F, Gent LM, Hahner LD, Khan SA, Elias CF, Elmquist JK, Clegg DJ. Estradiol-dependent decrease in the orexigenic potency of ghrelin in female rats. Clegg DJ, Brown LM, Zigman JM, Kemp CJ, Strader AD, Benoit SC, Woods SC, Mangiaracina M, Geary N.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.