Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy warto stosować odżywkę białkową podczas redukcji?

Czy warto stosować odżywkę białkową podczas redukcji?
Odżywka białkowa to jeden z najpopularniejszych suplementów ostatniej dekady. Kiedyś przeznaczona była wyłącznie dla wyczynowych sportowców. Z czasem jednak również amatorzy sportów, jak również osoby nieaktywne fizycznie zaczęły ją stosować. Czy to dobrze? W jakim celu stosuje się odżywkę białkową?

Wiele osób sądzi, że odżywkę białkową warto stosować wyłącznie podczas budowania masy mięśniowej w celu odżywienia mięśni i ich przyrostu. Z tego też powodu boją się, że stosując odżywkę białkową podczas redukcji mogą tylko sobie zaszkodzić. Nie jest to jednak prawda. W tym artykule postaram się przybliżyć, w jakich celach  warto stosować odżywkę białkową.

Odżywka białkowa podczas budowania masy mięśniowej

Odżywka białkowa podczas budowania masy mięśniowej ma zastosowanie w kilku sytuacjach. Przede wszystkim jest praktyczna, gdyż możemy ją zabrać ze sobą wszędzie, wypić w drodze, czy szybko uzupełnić białko, gdy nie mamy czasu. Co więcej, jest ona ciekawym urozmaiceniem, ponieważ otwiera nam drogę do nowych fit przepisów i smaków. Jest również najlepszym źródłem białka po treningu w formie WPI, ponieważ pozwala nam pokryć zapotrzebowanie na aminokwasy.

Czy białko jest nam potrzebne podczas redukcji? Przecież białko jest budulcem mięśni!

Niestety bardzo wiele osób idzie tym tokiem myślenia, przez co nie uzyskują odpowiednich efektów w utracie kilogramów. Wbrew pozorom białko jest nam bardzo potrzebne podczas redukcji. Węglowodany w nadmiarze przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej. Zbyt duża ilość tłuszczu przy niedostatecznie małej podaży węglowodanów i nadwyżce kalorycznej również może prowadzić do odkładania się tkanki tłuszczowej. 

W zbilansowanej diecie o odpowiedniej podaży białka, białko nie tylko jest budulcem naszych mięśni, ale również ma zastosowanie w odchudzaniu. Po pierwsze białko zapewni nam sytość na długi czas, dzięki czemu nie mamy ochoty podjadać. Po drugie, już samo spożycie białka przyczynia się do utraty większej ilości kalorii w wyniku TEF - termicznego efektu pożywienia. Spożywając białko nasz organizm musi wykorzystać energię do jego zmetabolizowania, przez co tracimy kalorie. Poza tym białko posiada również wiele innych zalet.

Odżywka białkowa podczas redukcji tkanki tłuszczowej

Odpowiedź na pytanie, czy białko jest nam potrzebne podczas redukcji jest prosta - tak jest! I to bardzo. Co jednak ze słodką odżywką białkową? Czy nie przytyjemy od niej?

Oczywiście że nie! W porcji odżywki białkowej (30g) znajduje się zazwyczaj zaledwie kilka gram węglowodanów i 90% białka. Jest to bardzo rozsądny wybór podczas redukcji. Zarówno, jako zamiennik słodyczy, jak również, jako uzupełnienie białka w diecie. Dużo lepszym wyborem jest shake ze słodkiej odżywki białkowej, niż podjadanie słodyczy. Z odżywki można również zrobić smaczne desery lub kupić ją w formie puddingów, czy lodów. Co więcej, odżywka białkowa pozwala nam pokryć braki tego makroskładnika w diecie oraz zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Wszystkie te aspekty są bardzo ważne i przydatne podczas redukcji.

Kiedy najlepiej stosować odżywkę białkową i w jakiej ilości?

Odżywkę białkową najlepiej stosować, jako dodatek do posiłków, ewentualnie ich zamiennik, a nie jako "przekąska" pomiędzy posiłkami. Należy pamiętać, że odżywka białkowa powinna być również podliczana do naszego dziennego bilansu kalorycznego i makroskładników, bo to również kalorie.

Białko świetnie współgra m.in. z płatkami owsianymi, żytnimi, orkiszowymi, ryżem, kaszą jaglaną, owocami, masłem z wszelkiego rodzaju orzechów oraz jako dodatek do bardziej wyszukanych dań takich, jak ciasto. Jest to też bardzo dobry posiłek "na wynos", ponieważ np. w formie shake'a z owocami możemy go zabrać ze sobą wszędzie.

Odżywkę białkową można stosować również po treningu zarówno na redukcji, jak również podczas budowania masy mięśniowej. Jest to, jak sama nazwa wskazuje, świetna odżywka dla naszych mięśni. Po treningu najlepiej wybierać odżywkę w formie WPI, czyli izolatu białka.

Dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi około 1,6 do 2,3 gram na kilogram masy ciała. Oznacza to, że osoba ważąca przykładowo 80 kilogramów powinna spożywać dziennie średnio 145 gram białka dziennie. Odżywka białkowa powinna być uzupełnieniem tego zapotrzebowania.

Podsumowanie

Odżywka białkowa jest świetnym wyborem zarówno podczas budowania masy mięśniowej, jak również podczas redukcji tkanki tłuszczowej. Proteiny, jak już sama nazwa wskazuje, są dla naszego organizmu "bazą" nie tylko do budowania masy mięśniowej, ale również do redukowania tkanki tłuszczowej. Chociaż odżywka nie jest konieczna, a nasza dieta może w zupełności pokrywać nasze dzienne zapotrzebowanie, warto zaopatrzyć się w choć jedną paczkę tego suplementu, ponieważ jest on nie tylko bardzo praktyczny i smaczny, ale również naprawdę tani. Za niecały kilogram dobrej jakości odżywki białkowej zapłacimy około 50 zł.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.