Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Schudnąć bez liczenia kalorii – tych zasad musisz przestrzegać

Schudnąć bez liczenia kalorii – tych zasad musisz przestrzegać
Nie ulega żadnej wątpliwości, że aby schudnąć trzeba wywołać w organizmie stan deficytu energetycznego. Innymi słowy należy dostarczyć mniej kilokalorii niż wynosi dzienne zapotrzebowanie związane z pracą układów i narządów oraz czynnościami jakie w ciągu dnia wykonujemy. Czy stan ten jednak można osiągnąć bez dokonywania skrupulatnych obliczeń? Okazuje się, że istnieje taka możliwość, trzeba jednak skoncentrować się na naprawie rozregulowanego metabolizmu.

Wyrzuć z diety śmieci

Wysoko przetworzona żywność zasobna w cukry, tłuszcze rafinowane, zwłaszcza – tłuszcze poddane procesowi uwodornienia, dosłownie niszczą metabolizm i sprawiają, że Twój organizm coraz lepiej gromadzi, a coraz gorzej wydatkuje energię i do tego – cały czas jest głodny. Wyrzucenie z diety słodyczy, dań typu fast food, słodkich napojów, wyrobów z białej mąki, dżemów, owocowych jogurtów i soków oraz innych śmieci sprawi, że odblokują się mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę łaknienia, sprawniej zaczną działać hormony regulujące gospodarkę energetyczną.

Postaw na nisko przetworzoną żywność

Zapamiętaj sobie jedną zasadę: im dany produkt bliższy jest naturze i im szybciej się psuje – tym lepiej. Dla przykładu świeże ryby morskie są niewspółmiernie lepszym rozwiązaniem niż konserwy czy pasty rybne; świeże mięso drobiowe, wieprzowe czy wołowe jest o wiele korzystniejszym składnikiem diety niż szynka, kiełbasa czy tym bardziej – parówka, świeże jabłko jest bez porównania cenniejszym składnikiem diety niż sok z niego otrzymany, świeże warzywa są bardziej wartościowe niż surówki. Nisko przetworzona żywność jest zdecydowanie bardziej zasobna w niezbędne składniki odżywcze i ważne nieodżywcze i co więcej - syci na dłużej i lepiej podkręca metabolizm.

Jedz powoli i celebruj posiłki

Chociaż zalecenie to wydać może się mało znaczące, wręcz kuriozalne to naprawdę warto wziąć je sobie do serca. Poświecenie uwagi temu w jakich warunkach jemy posiłek oraz w jaki sposób to robimy może okazać się pomocne w kontrolowaniu jakości i ilości spożywanego pokarmu. Jeśli konsumujemy wpatrzeni w ekran monitora lub telewizora, to na 100% zjemy więcej. Podobnie sytuacja wygląda gdy jemy szybko i łapczywie. Mechanizmy odpowiedzialne za kontrolę łaknienia nie działają w takich sytuacjach prawidłowo bądź też niekiedy po prostu nie zdążą przesłać odpowiednich sygnałów o stanie sytości.

Wprowadź trening siłowy i interwałowy

Trening siłowy, chociaż kojarzy się głównie z rozbudową masy mięśniowej może być niezmiernie przydatny w okresie odchudzania. Każda sesja z obciążeniem to inwestycja, która procentuje przynajmniej kilkanaście godzin. O ile w przypadku aerobów metabolizm jest przyspieszony w trakcie trwania wysiłku, o tyle w przypadku treningu siłowego – gna jeszcze długo po jego zakończeniu. Trening siłowy powoduje poprawę wielu ważnych parametrów metabolicznych, usprawniając pracę hormonów i aktywizując enzymy rozkładające tkankę tłuszczową. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku treningu interwałowego, którym śmiało zastąpić można nudne jak falki z olejem aeroby.

Śpij minimum 7, a najlepiej 8 – 9 godzin

Badania naukowe potwierdzają, że osoby śpiące dłużej mają większą szansę schudnąć. Jeśli sen trwa zbyt krótko do głosu dochodzą hormony takie jak grelina, stymulująca apetyt oraz kortyzol wywracający do górny nogami cały metabolizm i sprawiający, że łatwiej pozbyć się mięśni niż tłuszczu. Osoby nie przeznaczające odpowiedniej ilości czasu na sen, jedzą więcej, spalają gorzej, gromadzą łatwiej, częściej borykają się z ochotą na niezdrowe przekąski i mają większe problemy by ich sobie odmówić.

Podsumowanie

Wprowadzenie przedstawionych powyżej zasad w życie może okazać się prostym i skutecznym sposobem na zmniejszenie nadmiernej masy i poprawę składu ciała. Zarówno jakość spożywanej żywności, poświęcenie należytej uwagi temu w jaki warunkach spożywamy posiłki, a także rodzaj aktywności fizycznej i długość snu mają determinujący wpływ na funkcjonowanie mechanizmów odpowiedzialnych za regulację gospodarki energetycznej organizmu.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.