Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najbardziej wszechstronna dyscyplina sportu

Pływanie uważane jest nie tylko za najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu, ale również za najbardziej bezpieczną. Poleca się ją zarówno osobom, które aktywnie trenują jak i tym, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem.

Pływanie jest doskonałym aerobikiem dla wszystkich mięśni naszego ciała. Woda stawia 12-krotnie większy opór niż powietrze, a podczas każdego ruchu pływackiego trzeba ten opór pokonać. Jednocześnie siła wyporu wody odciąża ciało, co z kolei ułatwia wykonywanie niektórych ruchów i odciąża stawy.

W wodzie ciało jest rozluźnione i zrelaksowane. Stawy oraz kręgosłup nie ulegają takim przeciążeniom, jak na lądzie. Dla osób ze schorzeniami kręgosłupa jest to zdecydowanie najlepsza dziedzina sportu - przynosi ulgę w bólu i wzmacnia mięśnie przykręgosłupowe.

Wodny masaż ćwiczącego ciała przyspiesza odchudzanie i pomaga zlikwidować cellulitis.

W godzinę pływania można spalić nawet 400-500 kcal. Ruch w wodzie wzmacnia odporność i wytrzymałość, dotlenia wszystkie komórki ciała, usprawnia pracę serca i płuc, poprawia krążenie. Systematyczne pływanie doskonale wpływa na prawidłowa postawę ciała oraz zapobiega skrzywieniom kręgosłupa, a dzięki pracy wszystkich grup mięśniowych harmonijnie rozwija całe ciało.

Do pływania warto namawiać dzieci, bo poprawia ich sprawność i ogólny rozwój psychofizyczny, a także ma istotny wpływ na kształtowanie podstawowych cech motorycznych. Wyrabia ważne cechy osobowościowe takie jak: odwagę, czy zdyscyplinowanie. Ponieważ pływanie jest dyscypliną, w której można współdziałać zespołowo, tym samym wpływa na rozwój społeczny oraz odpowiedzialność za drugą osobę znajdującą się w wodzie. Oprócz tego to doskonała formą spędzania wolnego czasu.


Zalety pływania -  podsumowanie

  • wpływa korzystnie na układ oddechowy, krwionośny oraz mięśnie szkieletowe,
  • stanowi profilaktykę skrzywień kręgosłupa,
  • przyspiesza kurację odchudzającą, ujędrnia i wygładza skórę, a także opóźnia procesy starzenia,
  • aktywizuje więcej grup mięśniowych niż większość dyscyplin sportowych,
  • hartuje i uodpornia organizm na przeziębienia, infekcje i zakażenia,
  • umożliwia wykonywanie ćwiczeń, które dla niektórych osób byłyby niewykonalne bez udziału wody ze względu na stopień ich trudności lub ból,
  • wpływa na tempo i jakość rozwoju fizycznego i umysłowego.

Pływanie polecane jest absolutnie wszystkim. Korzystać z jego dobroczynnych właściwości mogą również osoby starsze, po operacjach, czy mające problemy stawowo - kostne, a nawet kobiety w ciąży. Warto pływać zarówno dla zdrowia, własnego bezpieczeństwa, kondycji, ale przede wszystkim dla ogromnej przyjemności, która płynie z uprawiania tej dyscypliny.

Artykłuł pochodzi z serwisu: fitness.sport.pl

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.