Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Najlepsze preparaty na masę

Najlepsze preparaty na masę
Podobnie jak preparaty odchudzające, tak i preparaty na masę cieszą się wyjątkową popularnością. Odpowiedni dobór produktów pozwala wyraźnie przyspieszyć przyrost masy mięśniowej, usprawnić regenerację, a także korzystnie wpłynąć na siłę. W tej kategorii wyróżnić możemy:

Odżywki węglowodanowo-białkowe typu „gainer”

Są to preparaty stanowiące połączenie odżywki proteinowej i odżywki węglowodanowej, z wyraźną przewagą tej drugiej . Zaprojektowane są w taki sposób, by dostarczać solidnej dawki energii oraz elementów budulcowych koniecznych do syntezy nowych białek mięśniowych. W ich w skład wchodzą zazwyczaj sacharydy, takie jak maltodekstryny, glukoza, oraz koncentraty i izolaty protein serwatkowych, kazeinowych, jajecznych czy sojowych. Polecane osobom z szybkim metabolizmem, które nie są wstanie dostarczyć takiej dawki podstawowych składników odżywczych, by wywołać przyrost mięśni. Preparaty te nadają się do stałego stosowania wg indywidualnych potrzeb.

Odżywki węglowodanowo-białkowe typu „bulk”

Podobnie jak opisane powyżej gainery zawierają kompozycję białek i węglowodanów, z tym, że w bardziej wyrównanej proporcji (około 1:1). W ich składzie jest także mniej cukrów takich jak glukoza czy mato dekstryna, a często dodawane są: skrobia woskowa, izolamtuloza, preparowana termicznie mąka owsiana czy błonnik. Wynika to z faktu, iż preparaty te adresowane są raczej do osób z wolniejszym metabolizmem, mającym tendencje do przybierania na wadze. Bulki nadają się do stałego stosowania, zależnie od indywidualnych potrzeb.

Kreatyny i stacki keratynowe

Kreatyna jest jedną z najsilniej działających substancji używanych w legalnym wspomaganiu przyrosty masy mięśniowej (i nie tylko), a jej biologiczny potencjał i bezpieczeństwo stosowania został potwierdzony w wielu badaniach. Stacki keratynowe zawierają zazwyczaj kilaka form kreatyny i wzbogacone są w inne substancje uzupełniające jej właściwości (prekursory tlenku azotu, aminokwasy i inne).

Stymulatory apetytu

Są to preparaty, których działanie polega na zwiększaniu łaknienia. Poleca się je szczególnie tzw. „niejadkom”, a także osobom, jedzącym już sporo, ale trenującym tak ciężko, czy też posiadającym tak szybki metabolizm, że powinny jeść więcej. W skład tych suplementów chodzą zazwyczaj koenzym witaminy B12 (dinencozide) oraz wyciąg z jeżówki purpurowej.

Aminokwasy, preparaty przedtreningowe i inne

Nie są to środki ukierunkowane jedynie na przyrost masy, ani też nie determinujące końcowego efektu. Stanowić mogą jednak ciekawe uzupełnienie preparatów z pozostałych kategorii. Przykładowo aminokwasy rozgałęzione BCAA nasilają proces syntezy białek mięśniowych, kwas d-asparaginowy zwiększając syntezę testosteronu poprawiać może regenerację, a arginina i kofeina zawarta w preparatach przedtreningowych pozwalają zwiększyć intensywność wysiłku i wzmocnić tym samym bodziec do rozwoju muskulatury. 

Zobacz także:

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.