Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Suplementy na kaca

Suplementy na kaca
W ostatnich czasach pojawiło się sporo preparatów, których zadaniem jest łagodzenie niechcianych skutków zwiększonej konsumpcji alkoholu. Zarówno sam Sylwester, jak i okres karnawału to czas, w którym suplementy te będą cieszyć się zapewne zwiększonym zainteresowaniem. Wbrew przechwałkom producentów na temat skuteczności specyfików trudno znaleźć potwierdzenie dla przypisywanego im działania.

Czy jest więc sens wydawania pieniędzy na te wynalazki czy lepiej zainwestować w przeciwbólowe leki?

Rozwiązanie tego dylematu wcale nie jest proste i wymaga pewnego objaśnienia. Otóż przyznać trzeba, że zdecydowana większość preparatów „na kaca” nie wykazuje raczej przypisywanego im działania. Z drugiej strony niektóre suplementy, z pozoru zupełnie nieprzydatne w kontekście łagodzenia niechcianych skutków wynikających z konsumpcji alkoholu, mogą okazać niezwykle cenne. Za flagowy przykład posłużyć tutaj może witamina C. Istnieje co najmniej kilka ciekawych badań naukowych, których wyniki jednoznacznie wskazały, że przyspiesza one metabolizm alkoholu. Innymi słowy dzięki odpowiedniej dawce tej substancji Twój organizm szybciej upora się z etanolem. Jaka ilość kwasu askorbinowego należy przyjąć? Optymalnie – 2 g, czyli sporo (dzienne zapotrzebowanie jest wielokrotnie niższe).

Ciekawym rozwiązaniem może być także uwzględnienie preparatu zawierającego polifenole i inne naturalne związki o potencjale przeciwzapalnym. Badania z użyciem ekstraktów z opuncji figowej wykazały, że substancje w niej zawarte mogą zmniejszać objawy kaca. Zdaniem autorów wynika to z faktu, iż flawonoidy, których opuncja jest źródłem, hamują aktywność prozapalnych eikozanoidów. Proces zapalny najprawdopodobniej ściśle powiązany jest z przykrymi następstwami nadmiernej konsumpcji alkoholu, takimi jak ból głowy czy rozdrażnienie. W substancje o potencjale przeciwzapalnym obfitują ekstrakty z zielonej herbaty, imbiru, kurkumy czy cytrusów.

W łagodzeniu skutków spożycia alkoholu pewien udział mogą mieć także: magnez, sód, potas, wapń i witaminy z grupy B, choć ich aplikacja wymierzona jest przede wszystkim w profilaktykę niedoborów, którym sprzyja konsumpcja alkoholu. Stąd też patrząc całościowo porcja dobrej multiwitaminy z minerałami do posiłku oraz dodatkowa dawka magnezu z witaminą B6 wydają się rozwiązaniem rozsądnym. Sód i potas polecam dostarczyć z konwencjonalnej żywności.

Oczywiście żaden suplement nie zastąpi umiaru, który jest złotym środkiem profilaktycznym przeciwko wszystkim objawom kaca. Jeżeli jednak uważasz, że Twój organizm może nie poradzić sobie z dawką dobrej zabawy serwowaną na imprezie, myślę że warto wziąć pod uwagę propozycje przedstawione w treści tego artykułu.