Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy cytrulina i arginina wpływają na ciśnienie krwi?

Czy cytrulina i arginina wpływają na ciśnienie krwi?
Jabłczan cytruliny jest obecnie jednym z popularniejszych suplementów diety. Osoby aktywne suplementują go jako pojedyńczy preparat lub częściej jako jeden ze składników popularnych przedtreningówek.

Cytrulina i arginina to nie tylko suplementy na tzw. "pompę", oba mają  duże znaczenie prozdrowotne. O tym w środkowej części tekstu.

Czego możemy spodziewać się po suplementacji jabłczanem cytruliny?

  • mniejszego zmęczenia
  • mniejszego bólu po trening
  • poprawy poziomu glukozy
  • silniejszej erekcji
  • lepszego ukrwienia mięśni
  • cytrulina pozwala zwiększać objętość treningową,
  • cytrulina zwiększa przepływ krwi w mięśniach,

Zarówno l-cytrulina jak i arginina skutecznie zwiększają stężenie argininy w osoczu. L-cytrulina jest w tym względzie około dwa razy silniejsza, bo nie podlega w tak dużym stopniu wstępnej eliminacji (efekt pierwszego przejścia). Obecne dane sugerują, że doustna suplementacja argininą może obniżyć ciśnienie krwi, co jest porównywalne ze zmianą diety i wdrożeniem aktywności fizycznej.

Z kolei l-cytrulina wpływa na ciśnienie krwi w zakresie od 4,1 / 2,08 do 7,54 / 3,77 mm Hg (skurczowe / rozkurczowe). Za wzorcowe ciśnienie krwi uznaje się obecnie 120 / 80 mm Hg (skurczowe / rozkurczowe).

Wcześniej Bahareh Barkhidarian i wsp. badali czy cytrulina ma wpływ na ciśnienie krwi. Uwzględniono 8 badań. Brało w nich udział od 12 do 34 osób. Średni wiek uczestników tych prób wynosił od 22 do 71 lat. Dawkowanie L-cytruliny wahało się od 3 do 9 g / dzień. Czas trwania interwencji wynosił od 1 do 17 tygodni.

Wyniki.

Wskutek suplementacji l-cytruliną:

  • ciśnienie skurczowe zmniejszało się średnio o 4.1 mm Hg,
  • ciśnienie rozkurczowe zmniejszało się średnio o 2.08 mm Hg,

Analiza podgrup wykazała znaczące zmniejszenie się ciśnienia rozkurczowego (2,75 mm Hg) w badaniach w których stosowano dawki ≥6 g l-cytruliny na dzień.

Wniosek

L-cytrulina w dawce powyżej 6 g na dobę ma wpływ na zmniejszenie ciśnienia krwi. Jakie to ma znaczenie praktyczne? Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadciśnienie na całym świecie dotyka około 40% dorosłych w wieku 25 lat i starszych. Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, które prowadzą do powikłań zdrowotnych, a nawet hospitalizacji. Jest główną przyczyną udaru mózgu, zastoinowej niewydolności serca (CHF), zawału mięśnia sercowego (MI), choroby naczyń obwodowych i ogólnej śmiertelności. Wg danych Lim SS i wsp. z powodu nadciśnienia tętniczego umiera co roku ok. 9.4 mln ludzi.

Nadciśnienie jest odpowiedzialne za co najmniej 45% zgonów z powodu chorób serca i 51% zgonów z powodu udaru mózgu (Światowa Organizacja Zdrowia, 2008). Dlatego cytrulina powinna być elementem stałej suplementacji sportowców, a szczególnie tych sięgających po sterydy anaboliczno-androgenne czy beta-mimetyki.

W innych badaniach stwierdzono, iż podawanie 8 g jabłczanu cytruliny przed treningiem u kobiet zwiększa wytrzymałość mięśni, pozwalając na wykonanie nawet ~27% większej liczby powtórzeń oraz zmniejsza zmęczenie (lepsze wyniki w skali postrzeganego wysiłku). 

Źródła: Glenn JM, Gray M4,5, Wethington LN4, Stone MS4,5, Stewart RW Jr4,5, Moyen NE5 “Acute citrulline malate supplementation improves upper- and lower-body submaximal weightlifting exercise performance in resistance-trained females”  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26658899 https://examine.com/supplements/citrulline/?PageSpeed=noscript Bahareh Barkhidarian “Effects of L-citrulline supplementation on blood pressure: A systematic review and meta-analysis” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6369322/ Khalaf D. I wsp. “The Effects of Oral l-Arginine and l-Citrulline Supplementation on Blood Pressure.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31336573

W artykule mówimy o: Suplementy i odżywki