Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy HMB pomoże mi schudnąć?

Czy HMB pomoże mi schudnąć?
HMB w opracowaniach marketingowych przedstawiane jest zazwyczaj jako związek pomagający pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Co więcej często sugeruje się, iż jego zastosowanie pomaga nie tylko odsłonić, ale również rozwinąć muskulaturę. W związku z tym, wiele osób sięga po preparaty zawierające HMB w nadziei, iż dzięki nim uda im się uzyskać spektakularne wręcz efekty. Czy jednak tak wybujałe oczekiwania nie skończą się rozczarowaniem?

Czym jest HMB?

HMB, czyli kwas beta-hydroksy-beta-metylomasłowy jest krótkołańcuchowym hydroksykwasem, pochodną jednego z aminokwasów rozgałęzionych – leucyny. Związek ten oprócz tego, że syntetyzowany jest w naszym organizmie może być także dostarczany z zewnątrz wraz z pokarmem, a jego źródłem jest mięso niektórych ryb, owoce takie jak grejpfruty oraz wybrane zioła. HMB zostało odkryte w 1992 roku przez grupę naukowców pracujących pod przewodnictwem dr Stevena L. Nissen'a z Iowa State University, który aktualnie jest właścicielem patentu na jego zastosowanie w suplementacji sportowej i który zarazem jest autorem wielu badań i publikacji naukowych na temat tego związku.

Wpływ na masę i skład ciała

Preparaty zawierające HMB reklamowane są przede wszystkim jako środki o działaniu antykatabolicznym i przyspieszającym spalanie tłuszczu. Niekiedy także przypisuje się im właściwości anaboliczne. Niestety pomijając publikacje dr Nissen’a trudno znaleźć przekonujące dowody w postaci badań naukowych potwierdzających powyższe superlatywy. Eksperymenty przeprowadzone z udziałem sportowców nie potwierdzają ani działania anabolicznego, ani odchudzającego HMB, a niektóre próby w których stwierdzono właściwości antykataboliczne wykazały także działanie antyanaboliczne tego związku! W jednym z eksperymentów zauważono także iż suplementacja HMB obniża poziom wodorowęglanów we krwi, niekorzystnie wpływając na równowagę kwasowo-zasadową ustroju.

Stosować czy nie?

Oczywiście są pewne przesłanki ku temu by HMB włączyć do suplementacji w okresie redukcji tkanki tłuszczowej, choćby ze względu na potencjalne właściwości antykataboliczne. Podkreślić jednak należy, że owe przesłanki są dość wątłe, a na rynku istnieją ciekawsze i lepiej sprawdzone alternatywy. Jeśli chodzi o spalanie tłuszczu, korzystniejszym wyborem niż HMB wydają się być bez dwóch zdań środki nazywane termogenikami, oparte na kofeinie, ekstraktach z zielonej herbaty, gorzkiej pomarańczy i pieprzu kajeńskiego. Potwierdzone działanie antykataboliczne mają natomiast aminokwasy rozgałęzione, przede wszystkim leucyna z której przy okazji – jak zostało wspomniane – HMB w organizmie powstaje. Działanie anaboliczne (jeśli są osoby, które na takowe liczą przy zastosowaniu HMB) wykazuje natomiast – co potwierdzają badania – kreatyna.

Podsumowanie

Odchudzające właściwości HMB wydają się być mocno przereklamowane, a wiara w to, iż włączenie do suplementacji preparatu zawierającego ten związek pomoże ukształtować sylwetkę – naiwna. Istnieje wiele innych suplementów diety o lepiej potwierdzonym działaniu, po które warto sięgnąć w pierwszej kolejności.

 

Źródła: Portal S, Zadik Z, Rabinowitz J, Pilz-Burstein R, Adler-Portal D, Meckel Y, Cooper DM, Eliakim A, Nemet D. The effect of HMB supplementation on body composition, fitness, hormonal and inflammatory mediators in elite adolescent volleyball players: a prospective randomized, double-blind, placebo-controlled study. Eur J Appl Physiol. 2011 Sep;111(9):2261-9. · Kreider RB, Ferreira M, Wilson M, Almad. Effects of calcium beta-hydroxy-beta-methylbutyrate (HMB) supplementation during resistance-training on markers of catabolism, body composition and strength. Int J Sports Med. 1999 Nov;20(8):503-9.

W artykule mówimy o: Odchudzanie Suplementy i odżywki