Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Czy kreatyna w kremie może działać na mięśnie?

Czy kreatyna w kremie może działać na mięśnie?
Przyznam, iż ze zdumieniem czytałem badanie naukowców Alanna K. Whinton i wsp. Pominąłbym je milczeniem, a nawet może i zbył ironicznym uśmiechem, gdyby nie fakt, że zostało opublikowane na łamach „Journal of Strength and Conditioning Research” teraz, we wrześniu.

Ogólnie substancje farmakologiczne mogą mieć duże problemy z barierą, jaką stanowi skóra, dlatego nawet najlepsze żele z testosteronem mają się nijak do podawania iniekcyjnego tego środka. Inne substancje łatwo forsują skórę jak np. DNP może zabić przy krótkim kontakcie ze skórą i drogami oddechowymi (przy dotykaniu proszku tylko przedramieniem i dłonią można się silnie zatruć). A czy ma szansę działać kreatyna podawana na skórę?

Badanie naukowe

W badaniu wzięły udział 123 osoby w wieku około 23 lat. Sprawdzano jak krem z kreatyną zadziała po jednorazowej i wielokrotnej aplikacji.

W jednym przypadku badani wykonali 5 serii po 15 powtórzeń wyprostów nogi przy podaniu 3.5 ml lub 7 ml kremu kreatynowego. Po odpowiedniej przerwie podawano krem z kreatyną lub placebo następnie doustną kreatynę lub placebo. Badani wykonali 5 serii po 15 powtórzeń wyprostów nogi po każdym protokole suplementacyjnym.

Jednokrotne podanie kremu nie odnotowano różnic w mocy szczytowej, średniej lub zmęczeniu.

Jednak po 7 dniowym podawaniu kremu z kreatyną na wybraną nogę odnotowano:

  • wzrost średniej mocy o 8.4%,
  • wzrost mocy szczytowej o 6.4%,

Działo się tak w nogach mężczyzn którzy otrzymali lokalnie krem z kreatyną. U kobiet taka kuracja nie była skuteczna.

Wniosek

Krem kreatynowy do stosowania miejscowego nie poprawił osiągów po jednokrotnym zastosowaniu, ale był w stanie znacząco zwiększyć szczytową i średnią moc u mężczyzn po 7 kolejnych dniach stosowania.