Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Czy kreatyna w kremie może działać na mięśnie?

Czy kreatyna w kremie może działać na mięśnie?
Przyznam, iż ze zdumieniem czytałem badanie naukowców Alanna K. Whinton i wsp. Pominąłbym je milczeniem, a nawet może i zbył ironicznym uśmiechem, gdyby nie fakt, że zostało opublikowane na łamach „Journal of Strength and Conditioning Research” teraz, we wrześniu.

Ogólnie substancje farmakologiczne mogą mieć duże problemy z barierą, jaką stanowi skóra, dlatego nawet najlepsze żele z testosteronem mają się nijak do podawania iniekcyjnego tego środka. Inne substancje łatwo forsują skórę jak np. DNP może zabić przy krótkim kontakcie ze skórą i drogami oddechowymi (przy dotykaniu proszku tylko przedramieniem i dłonią można się silnie zatruć). A czy ma szansę działać kreatyna podawana na skórę?

Badanie naukowe

W badaniu wzięły udział 123 osoby w wieku około 23 lat. Sprawdzano jak krem z kreatyną zadziała po jednorazowej i wielokrotnej aplikacji.

W jednym przypadku badani wykonali 5 serii po 15 powtórzeń wyprostów nogi przy podaniu 3.5 ml lub 7 ml kremu kreatynowego. Po odpowiedniej przerwie podawano krem z kreatyną lub placebo następnie doustną kreatynę lub placebo. Badani wykonali 5 serii po 15 powtórzeń wyprostów nogi po każdym protokole suplementacyjnym.

Jednokrotne podanie kremu nie odnotowano różnic w mocy szczytowej, średniej lub zmęczeniu.

Jednak po 7 dniowym podawaniu kremu z kreatyną na wybraną nogę odnotowano:

  • wzrost średniej mocy o 8.4%,
  • wzrost mocy szczytowej o 6.4%,

Działo się tak w nogach mężczyzn którzy otrzymali lokalnie krem z kreatyną. U kobiet taka kuracja nie była skuteczna.

Wniosek

Krem kreatynowy do stosowania miejscowego nie poprawił osiągów po jednokrotnym zastosowaniu, ale był w stanie znacząco zwiększyć szczytową i średnią moc u mężczyzn po 7 kolejnych dniach stosowania.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.