Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Dyskomfort po wypiciu odżywki białkowej

Dyskomfort po wypiciu odżywki białkowej
Rozmaitego rodzaju sensacje pokarmowe pojawiające się po spożyciu odżywki białkowej wcale nie należąco rzadkości. Chociaż nieraz odpowiedzialność za ten fakt ponosi producent, używając gorszej jakości komponentów, to często zdarza się tak, iż nawet produkty z wyższej półki o wybornym smaku i wzorowej konsystencji powodują uczucie dyskomfortu. Na szczęście są jednak sposoby by niechciane „fajerwerki” zupełnie wyeliminować, najczęściej wystarczy kilka prostych zabiegów.

Przygotowanie odżywki powinno być starannie dopracowane

Pamiętaj, że jeżeli używasz koncentratu protein pochodzenia mlecznego (białko serwatkowe, kazeinowe), to dostarczasz tym samym pewnej ilości laktozy, czyli cukru mlecznego, który nie przez każdego jest dobrze tolerowany. Spożycie minimalnej jego ilości zazwyczaj w większości przypadków przechodzi bez echa, ale dawki przekraczające kilka gramów nierzadko powodują wzdęcia i biegunkę. Tak więc jeśli źle tolerujesz laktozę, to rozrabianie odżywki z mlekiem, które jest obfitym jej źródłem, stanowi niezbyt szczęśliwe rozwiązanie. W takim wypadku polecam niegazowaną wodę. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wypicia odżywki bez dodatku mleka możesz zaeksperymentować z suplementem zawierającym probiotyczne bakterie (kupisz w każdej aptece). Rozkładają one laktozę do kwasu mlekowego, przez co nie obciąża ona Twojego przewodu pokarmowego.

Mieszanie odżywki białkowej

Większość osób do tego celu używa shaker’a, którym energicznie potrząsa, aż do wymieszania prochu z płynem i powstania obfitej piany… No i problemem jest właśnie owa piana, czyli bąbelki powietrza, które potem są połykane i dostają się do przewodu pokarmowego skąd będą się musiały jakoś wydostać. Stąd nieraz pojawia się uczucie pełności w brzuchu i wzdęcia. Tymczasem wystarczy po prostu nie spieniać odżywki zbyt mocno albo poczekać aż piana opadnie – i dopiero wtedy ją wypić, a uda się uniknąć dyskomfortu.

Alergie pokarmowe

W niektórych przypadkach problem może być związany z alergią pokarmową na wybrany składnik preparatu, może to być np. użyty barwnik lub jakaś konkretna frakcje białkowa. W takim wypadku warto eksperymentować z bezsmakowymi odżywkami albo kupić produkt oparty na białkach innego pochodzenia. Przykładowo, jeśli źle reagujemy na białka mleczne należy spróbować albuminy jaja, tudzież izolatu białka sojowego, które co prawda ustępuje trochę proteinom zwierzęcym, to wbrew temu co głoszą niektóre plotki wcale nie jest białkiem niepełnowartościowym.