Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Fosfatydyloseryna obniża poziom kortyzolu

Kortyzolu sportowcy boją się jak ognia. Chociaż hormon ten jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego, to jeśli chcemy wypracować i zachować szczytową formę, warto postarać się utrzymać jego produkcję w ryzach. W praktyce okazuje się to trudne, ponieważ zarówno intensywny wysiłek fizyczny, jak i restrykcje kaloryczne wprowadzane w celu zmniejszenia poziomu tkanki tłuszczowej stanowią bodziec do nasilonego uwalniania kortyzolu. W związku z tym osoby aktywne fizycznie często poszukują skutecznych środków pomagających odwrócić tę niekorzystną zależność. Okazuje się, że niezwykle skuteczne jest włączenie preparatu zawierającego fosfatydyloserynę.

Wzmożone zainteresowanie fosfatydyloseryną

Fosfatydyloseryna jest substancją, o której w suplementacji sportowej mówi się stosunkowo niewiele, zainteresowanie naukowców zbudza tymczasem od ponad trzech dekad. Systematycznie badany jest jej związek z przebiegiem niektórych chorób, wpływ na proces rekonwalescencji po urazach, zabiegach, oceniana jest także jej skuteczność w znoszeniu negatywnych skutków nadmiernego stresu oraz zdolność do wspomagania regeneracji powysiłkowej. Na podstawie dostępnej literatury uznać należy fosfatydyloserynę za niezwykle obiecującą, wartą bliższego poznania.

Czym jest fosfatydyloseryna?

Fosfatydyloseryna jest fosfolipidem, pochodną aminokwasu seryny i bierze udział w budowie i prawidłowym funkcjonowaniu błon komórkowych. Związek ten ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy układu nerwowego, a już lekki jego niedobór zaburza efektywność procesów uczenia się, kojarzenia i zapamiętywania. Najważniejsze dla sportowców i osób aktywnych fizycznie jest to, że fosfatydyloseryna wykazuje zdolność do obniżania poziomu kortyzolu, hormonu którego wzmożona aktywność nasila degradację tkanki mięśniowej i utrudnia pozbywanie się tłuszczu zapasowego.

Wyniki badań

W badaniach naukowych wykazano, że suplementacja fosfatydyloseryną może obniżyć poziom kortyzolu nawet o 30%! Fakt ten ma niezwykle doniosłe znaczenie dla osób intensywnie trenujących, odchudzających się, a przede wszystkim sportowców biorących udział w zawodach. Obniżenie nadmiernie wysokiego poziomu kortyzolu wybitnie sprzyja poprawie tempa regeneracji powysiłkowej i ułatwia pracę nad masą i składem ciała oraz rozwijaniu zdolności wysiłkowych.

Dawkowanie

Chociaż za skuteczną dawkę fosfatydyloseryny uznaje się około 600 – 800 mg na dobę, to niektóre eksperymenty wykazały, że pozytywny efekt można zarejestrować już przy 200 mg na dobę. Niestety nawet taką ilość trudno jest dostarczyć z konwencjonalnej żywności, gdyż wraz z dietą przeciętnie spożywamy około 80mg tego związku. Pozostaje więc suplementacja, tym bardziej przydatna im więcej trenujemy i im mniej kalorii dostarczamy w stosunku do naszego zapotrzebowania.

Źródła: Solaros. Fosfatydyloseryna (phosphatidylserine) - blokuje kortyzol i działa przeciwstresowo. (przegląd wyników badań). http://www.sfd.pl/temat697499

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.