Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Przedtreningówki dla początkujących – pompa i pobudzenie

Przedtreningówki dla początkujących – pompa i pobudzenie
Preparaty przeznaczone do stosowania przed treningiem mają za zadanie przede wszystkim pobudzić do działania, poprawić zdolności wysiłkowe i zahamować katabolizm i nasilić efekt tzw. pompy mięśniowej. Wybór jest wyjątkowo szeroki, a często największym zainteresowaniem cieszą się środki mocno ze stymulantami.

Kofeina

Kofeina, czyli substancja dość popularna, odpowiedzialna za pobudzające działanie kawy czy napojów energetycznych, jest ważnym składnikiem preparatów przedtreningowych. Oprócz tego, że ma ona działanie stymulujące do działania, to także poprawia zdolności wysiłkowe, pozwala skrócić czas pomiędzy seriami i pomaga zwiększyć efektywność treningu. Nie bez znaczenia jest także jej korzystny wpływ na tempo spalania tkanki tłuszczowej oraz fakt, iż może zmniejszać bóle mięśniowe.

Jak dobrać dawkę kofeiny?

W wypadku kofeiny bardzo ważne jest, by prawidłowo dobrać dawkę. Osoby, które nie mają z nią styczności (nie piją kawy, energetyków etc…), powinny zaczynać od dawek mieszczących się w przedziale 60 – 100 mg. W wypadku kawoszy i entuzjastów napojów energetycznych dawka wyjściowa powinna mieścić się w przedziale 100 – 200 mg. Stosowanie większych ilości może przyczynić się do pogorszenia samopoczucia, nasilać utratę płynów i elektrolitów, powodować dyskomfort i przyczyniać się do problemów ze snem.

Arginina (AAKG) na pompę mięśniową

Żeby doświadczyć nasilonego efektu tzw. pompy mięśniowej, objawiającego zwiększeniem rozmiarów trenowanych mięśni, podstawą preparatu powinna być arginina (najczęściej jako AAKG, czyli alfaketoglutaran argininy). Aminokwas ten wpływać może korzystnie na produkcję tlenku azotu- związku, który wykazuje zdolność do rozszerzania światła naczyń krwionośnych i poprawy przepływu krwi przez tkankę mięśniową.

Finalnym i odczuwalnym efektem tej zależności jest wspomniana wyżej, tzw. pompa mięśniowa, zjawisko, które dostarcza wiele frajdy, a zdaniem wielu przyczyniać się może do szybszego przyrostu tkanki mięśniowej. Jednorazowa dawka argininy to 3 - 5 g, ale często osoby po raz pierwszy stosujące suplementację tym aminokwasem odczuwają dawki oscylujące w przedziale 1 – 2 g. Wspomnieć warto także, iż podobne działanie do argininy wykazuje cytrulina (występująca najczęściej jako jabłczan cytruliny).

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.