Indywidualny plan

Dietetyczny

Indywidualny plan

Treningowy

Indywidualny plan

Dieta + Trening

Opieka dietetyka i trenera Już od

Plan dieta + trening 29,99 zł/mies.

Opieka dietetyka Już od

Plan dietetyczny 26,66 zł/mies.

Opieka trenera Już od

Plan treningowy 23,33 zł/mies.

Plany dieta i trening
{{$parent.show_arts ? 'Artykuły' : 'Baza wiedzy'}}
Sklep

Jak być aktywną, gdy brakuje czasu?

Jak być aktywną, gdy brakuje czasu?
Wielu osobom ciężko jest znaleźć czas na bycie aktywnym fizycznie. Wystarczy mieć pracę na etat z dojazdami, w domu dzieci, które trzeba porozwozić na zajęcia dodatkowe, odrobić z nimi lekcje, obejrzeć bajkę, a później zrobić zakupy i ugotować posiłki. Takich scenariuszy może być wiele. I gdzie tu wcisnąć treningi i do tego inne aktywności?

Dla chcącego nic trudnego?

Każdy ma takie dni, może tygodnie, kiedy po prostu nie da się pójść na siłownię. I dla tych osób powiedzenie typu "dla chcącego nic trudnego" brzmią co najwyżej drażliwie. Jak tu pójść na siłownię, jak mąż w delegacji, a w domu dziecko, które ma aktualnie tzw. mamozę i nie zostanie z żadną babcią, ciocią itp. Albo czy ktoś postawi siłownię ponad zajęcia na uczelni od 8 do 18 i koniecznością nauki przed zbliżającym się kolokwium? Są sytuacje, kiedy ciężko wcisnąć trening, a jeśli by się to udało, to byłby on wykonywany na oparach. W takie dni (i nie tylko w te dni) warto zatem spróbować ruszać się więcej przy byle okazji.

Treningu nie będzie? Trudno. Nie znaczy to jednak, że wszystko stracone. Wciąż możesz być aktywna. Oto kilka sposobów jak być aktywną w swoim codziennym życiu.

Korzystaj ze schodów

To takie oczywiste! Jeździsz windą lub ruchomymi schodami? Jeżeli masz przy tym wózek z dzieckiem albo cztery torby ciężkich zakupów, to wiadomo — jedź, bo szkoda kręgosłupa. W innych przypadkach skorzystaj z tradycyjnych schodów. Będąc w pracy lub na uczelni, wykorzystaj schody do krótkiego spaceru. Szukaj wymówek, by się nimi przejść tam i z powrotem. Taka krótka aktywność zwiększa kreatywność i poprawia sprawność umysłową.

Usiądź na piłce do ćwiczeń

Zamień swoje krzesło biurowe na piłkę do ćwiczeń. Siedzenie na niej nie bez powodu nazywa się siedzeniem aktywnym. Żeby utrzymać równowagę, musisz przyjąć odpowiednią pozycję, która przy okazji jest tą właściwą, którą powinnaś mieć siedząc na krześle, ale której prawdopodobnie nie chce Ci się utrzymywać. Piłka to wymusza, bo inaczej po prostu spadniesz. Prawidłowy siad to prewencja bólów kręgosłupa. Ponadto, możesz na niej trochę ćwiczyć nawet w trakcie pracy np. naprzemienne podnoszenie nogi, krążenia bioder itp. Dyskretne, a jednocześnie wartościowe ćwiczenia.

Zaparkuj dalej niż zwykle

Jeśli dojeżdżasz do pracy lub na uczelnię samochodem, rozważ zostawienie samochodu trochę dalej i resztę drogi pokonaj piechotą. Jeśli zaś podróżujesz komunikacją miejską, wysiądź o jeden lub dwa przystanki wcześniej. Dodając kilka nawet krótkich spacerków do swojego dnia, możesz uzbierać całkiem ładną sumę kroków.

Uprawiaj więcej seksu

Seks spala kalorie — to nic odkrywczego. U kobiet 3,1 kalorii na minutę, u mężczyzn ok. 4,2 kalorii. Oczywiście wszystko zależy od temperamentu, pozycji, tempa i wielu innych czynników. Dane liczbowe są jedynie sporym uśrednieniem.

Weź pod swoje skrzydła zwierzaka

Jeżeli brakuje Ci motywacji do ruchu, przygarnij psa. W schroniskach jest całe mnóstwo marzących o kochającym domu czworonogów. Powiesz, że to duży obowiązek – tak, w końcu to żywe stworzenie, o które trzeba zadbać, nakarmić i... no właśnie, wyprowadzić na spacer. Mając w domu psa, będziesz musiała wcześniej wstać, żeby przed pracą wyjść z pupilem na dwór, czyli zanim na dobre zaczniesz dzień, już zaliczysz krótką przechadzkę. Pies to wspaniały kompan wszelkich spacerów, który zawsze z entuzjazmem zareaguje, widząc, że wkładasz buty. To dopiero motywator.

Pamiętaj jednak, że pies to nie zabawka. To żywe stworzenie, które daje dużo szczęścia, ale wymaga też wiele troski i uwagi. Pies, zależnie od rasy, potrzebuje odpowiedniego odżywiania i pielęgnacji oraz konkretnej ilości ruchu w ciągu dnia. Nie zapominajmy też o kosztach, które wiążą się z posiadaniem pupila. To przyjaciel na całe życie, za którego będziesz odpowiedzialna i dla którego będziesz całym światem. Nie podejmuj pochopnie decyzji o przygarnięciu zwierzaka.

Ćwicz podczas oglądania telewizji

Wracając do domu po ciężkim dniu, masz ochotę obejrzeć wiadomości lub serial? Oglądaj, na zdrowie! Jednak wykorzystaj ten czas na różne ćwiczenia. Jeśli masz więcej energii, poćwicz solidnie, jeżeli jesteś zmęczona, to po prostu się porozciągaj, ale nie siedź biernie na kanapie.

Co warto zapamiętać?

Wiemy, że czasami trudno jest utrzymać dobrą rutynę. Momentami jest to przytłaczające, że tak bardzo chcesz ćwiczyć, ruszać się, ale ciągle brakuje czasu. Spróbuj wykorzystać powyższe sposoby na wprowadzenie większej ilości ruchu i ciesz się lepszym samopoczuciem.

Treści prezentowane na naszej stronie mają charakter edukacyjny i informacyjny. Dokładamy wszelkich starań, aby były one merytorycznie poprawne. Pamiętaj jednak, że nie zastąpią one indywidualnej konsultacji ze specjalistą, która jest dostosowana do Twojej konkretnej sytuacji.