Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Forum

Stworzymy dla Ciebie

Indywidualny plan Dietetyczny

Sprawdź ofertę

Poznaj nasz nowy

Kalkulator kalorii

Wypróbuj go
Artykuły
Sklep

Jak przyspieszyć regenerację powysiłkową. Część II

Jak przyspieszyć regenerację powysiłkową. Część II
W poprzedniej części artykułu wspomniałem o zabiegach, na które powinno się zwrócić uwagę w trakcie i zaraz po zakończeniu sesji treningowej. Na procesy regeneracyjne wpływają także inne czynniki, niekoniecznie związane bezpośrednio z okresem okołowysiłkowym.

Część pierwsza artykułu

Śpij minimum 7 godzin. Sen to okres, w którym organizm się regeneruje. Jeśli śpisz zbyt krótko, regeneracja nie zachodzi w sposób optymalny.  Z resztą zaobserwować można to nawet po samopoczuciu (a więc i regeneracji układu nerwowego). Zadbaj o odpowiednie warunki do snu, kładź się na tyle wcześnie by spać minimum 7, a najlepiej 8 godzin na dobę.

Unikaj przetrenowania. Wiele osób ćwiczy zbyt forsownie, bądź też zbyt często wykonuje ćwiczenia na te same partie mięśniowe,  nie dając im szans na regenerację. Jeśli wczoraj ćwiczyłeś mięśnie klatki piersiowej,  to dziś już ich nie przeciążaj. Daj im minimum dwie doby na odbudowę struktur i zasobów energetycznych.

Uzupełnij dietę w preparaty zawierające kompleks aminokwasów rozgałęzionych (BCAA), magnez oraz witaminę D. Wszystkie w/w składniki mają  wpływ na tempo przebiegu procesów regeneracyjnych. Aminokwasy budują białka mięśniowe, aktywują szereg ważnych enzymów odpowiedzialnych za odbudowę tkanek i współdziałają z ważnymi hormonami. Magnez działa relaksująco na układ nerwowy, wspomaga regenerację szczególnie w czasie nocnego spoczynku. Niedobory witaminy D, na które narażeni jesteśmy szczególnie w okresie jesienno-zimowym , mogą powodować obniżenie poziomu anabolicznych hormonów.

Skorzystaj czasem z usług masażysty. Jeśli jesteś akurat w okresie prowadzenia intensywnych treningów i odczuwasz problem z regeneracją umów się na masażu dobrego specjalisty. Dobrze przeprowadzony masaż usprawnia krążenie, poprawia relaksację mięśni i poprawia samopoczucie, pomóc może także poradzić sobie z tzw. obolałością powysiłkową potocznie (z resztą niesłusznie) nazywaną „zakwasami”.

Wszystkie te zabiegi mają wpływ na procesy regeneracyjne. Najlepiej zastosować się do wszystkich w/w zaleceń. W miarę możliwości warto także korzystać z sauny , można też zafundować sobie lekki stretching czy udać się truchtem do lasu - w dni wolne od intensywnych wysiłków. Należy bowiem pamiętać, że w czasie aktywności fizycznej  generujemy odpowiedni bodziec, jednak dopiero to,  co ma miejsce po jej zakończeniu determinuje skuteczność zabiegów treningowych.

Część pierwsza artykułu